Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-494/04
z 1 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-494/04
Data
2005.03.01



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
pełnomocnicy
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniami: - czy prawidłowo wystawia faktury VAT ?- czy powinna wystawiać faktury VAT proporcjonalnie do wysokości posiadanych udziałów we współwłasności ?- czy Spółka ma obowiązek rozliczenia naliczonego podatku VAT w imieniu współwłaścicieli nieruchomości, będących osobami fizycznymi?- jak należy rozliczyć osoby dla których nie można ustalić miejsca pobytu, oraz nieujawnionych spadkobierców zmarłych właścicieli ?


Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ),

- art. 5 ust. 1, pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1 i 2, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca na podstawie decyzji sądu pełni funkcję zarządcy sądowego nieruchomości. Jednocześnie posiada udziały w tej nieruchomości. Pozostałymi współwłaścicielami są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, osoby dla których nie można ustalić miejsca pobytu oraz osoby zmarłe dla których nie ustalono spadkobierców. Wnioskująca co miesiąc w imieniu wszystkich współwłaścicieli, wystawia faktury VAT dla lokali użytkowych w celu naliczenia czynszu dla najemców.

Spółka, będąc osobą prawną prowadzi rozliczenie należnego i naliczonego podatku VAT, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniami:

- czy prawidłowo wystawia faktury VAT ?

- czy powinna wystawiać faktury VAT proporcjonalnie do wysokości posiadanych udziałów we współwłasności ?

- czy Spółka ma obowiązek rozliczenia naliczonego podatku VAT w imieniu współwłaścicieli nieruchomości, będących osobami fizycznymi?

- jak należy rozliczyć osoby dla których nie można ustalić miejsca pobytu, oraz nieujawnionych spadkobierców zmarłych właścicieli ?

Zdaniem Wnioskującej, zasadnie wystawia Ona co miesiąc, w imieniu wszystkich współwłaścicieli, faktury VAT w celu naliczenia czynszu dla najemców lokali użytkowych.

Ponadto, zdaniem Spółki, jako zarządca sądowy, nie ma Ona obowiązku rozliczania współwłaścicieli z podatku VAT. Postanowieniem sądu jest bowiem zobowiązana do końca I kwartału każdego roku, składać roczne sprawozdania z prowadzonego zarządu nieruchomością. Z kolei każdy z współwłaścicieli, może z Sądu otrzymać informację o uzyskanym dochodzie lub stracie w nieruchomości i rozliczyć się indywidualnie.

W opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), stosownie do którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- art. 8 ust. 1 przywoływanej ustawy, w którym uregulowano, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenia usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa,

- art. 15 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności,

- art. 15 ust. 2 wskazywanej ustawy, stosownie do którego działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych,

- art. 29 ust. 1 przywoływanej ustawy, w którym uregulowano, iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług,

- art. 106 ust. 1 w/w ustawy, stosownie do którego podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przywołanych przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W przedmiotowym przypadku, mamy do czynienia z wynajmem lokali użytkowych, będących własnością Wnioskującej, a także osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, osób dla których nie można ustalić miejsca pobytu oraz osób zmarłych dla których nie ustalono spadkobierców. Wnioskująca pełni funkcję zarządcy sądowego nieruchomości.

Zarządca nieruchomości spełniać musi warunki określone w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Działa on na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością, którą zawiera z właścicielem bądź inną osobą czy jednostką , której przysługuje prawo do nieruchomości.

Zarządca nieruchomości może mieć uprawnienia do zawierania umów w imieniu i na rachunek poszczególnych współwłaścicieli - na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. W ramach udzielonego pełnomocnictwa zarządca może m. in. zawierać umowy najmu czy dzierżawy nieruchomości, wystawiać faktury dla najemców oraz inkasować czynsze i opłaty wynikające z tych umów. Zarządca nie jest jednak uprawniony do prowadzenia dla właścicieli nieruchomości rozliczeń z tytułu należności podatkowych. Podatnikami podatku, powstałego wskutek przeprowadzonych przez zarządcę sądowego, w imieniu i na rzecz współwłaścicieli transakcji, w dalszym ciągu są współwłaściciele nieruchomości. Tym samym współwłaściciele nieruchomości, jeżeli są podatnikami podatku od towarów i usług, obowiązani są prowadzić indywidualne rozliczenie tego podatku z budżetem.

Podstawą opodatkowania, stosownie do przywołanych przepisów art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Z kolei kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Reasumując, Wnioskująca rozliczając Swoje zobowiązanie podatkowe w podatku VAT, a więc działając jako podatnik VAT i pełniąc funkcję zarządcy sądowego nieruchomości, wystawia faktury VAT dla najemców, proporcjonalnie do wysokości posiadanych udziałów we współwłasności.

Zarządca sądowy w ramach pełnionej funkcji nie jest jednak uprawniony do prowadzenia rozliczeń z tytułu należności podatkowych dla współwłaścicieli nieruchomości. Współwłaściciele nieruchomości obowiązani są prowadzić indywidualne rozliczenie podatku VAT. Rozliczenie podatku VAT w imieniu współwłaścicieli, będących osobami fizycznymi może być dokonane tylko na podstawie udzielonego w tym zakresie pełnomocnictwa. Dotyczy to również osób, dla których nie można ustalić miejsca pobytu oraz nieujawnionych spadkobierców zmarłych właścicieli.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj