Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/GV/I/443-15/2005/MP
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/GV/I/443-15/2005/MP
Data
2005.04.22


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
premia pieniężna
premia prowizyjna


Pytanie podatnika
Czy wypłacane premie pieniężne, w przypadku zrealizowania określonego poziomu zakupów w danym okresie rozliczeniowym, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.


Podatnik zawarł z kontrahentem umowę na dostawę towarów, jednocześnie postanawiając, iż w przypadku zrealizowania określonego poziomu zakupów w danym okresie rozliczeniowym (rok kalendarzowy) dostawca, tj. podatnik, naliczy swojemu kontrahentowi premię pieniężną. Premia pieniężna nie ma wpływu na cenę towarów i nie można jej przyporządkować konkretnej transakcji. W tym kontekście podatnika zwraca się z zapytaniem czy wypłacane premie pieniężne, o których mowa wyżej podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W ocenie podatnika tego rodzaju premia, jako forma rozliczeń wzajemnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, definiowane odpowiednio w ramach treści przepisu art. 8 cytowanej ustawy o VAT jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Z pisma podatnika wynika, iż zgodnie z treścią zawartej z kontrahentem umowy handlowej przewidziana została możliwość otrzymania premii pieniężnej, która z kolei uzależniona jest od wartości osiągniętego obrotu. Kupujący ma prawo otrzymać od sprzedającego nagrodę pieniężną z tytułu realizacji obrotu powyżej określonej wielkości. Nagroda pieniężna ustalana będzie kwotowo i uzależniona od skali obrotu osiągniętego przez kupującego w danym okresie. Wysokość wypłacanej/otrzymywanej premii pieniężnej jest zatem prostą konsekwencją obrotów realizowanych przez kontrahentów, stanowi tym samym wynagrodzenie, którego wysokość uzależniona jest od efektywności takiej współpracy. Warto przy tym podkreślić, iż istotą sprzedaży premiowej i jej podstawowym celem, z punktu widzenia dostawcy towarów prowadzącego sprzedaż premiową jest osiągnięcie i zwiększanie strumienia dochodów ze sprzedaży towarów, które nabył lub wytworzył w celu ich zbycia, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, ewentualnie promocja własnej marki, w którą to koncepcję wpisuje się oczywiście także działalność będąca przedmiotem zapytania. Analizując przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż otrzymywane premie pieniężne stanowią wynagrodzenie kontrahenta za aktywność i efektywność w wykonywaniu postanowień zawartej między stronami, i w tym znaczeniu traktować należy jako przychód z tytułu wykonania czynności definiowanej dla potrzeb ustawy o podatku VAT jako świadczenie usług (art. 8 tej ustawy), która to czynność podlega opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22%.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu pragnie poinformować, iż niniejsze zagadnienie było także przedmiotem rozstrzygnięcia dokonanego przez Ministerstwo Finansów, pismo Podsekretarza Stanu z dnia 30 grudnia 2004r., nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 w sprawie premii pieniężnych wypłacanych nabywcom. W ramach wspomnianego pisma postanowiono, m.in., co następuje:"...Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp. W przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (...). W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku wypłacenia premii pieniężnej nabywcom za spełnienie takich zachowań, jak np. niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych podatników. Wówczas wypłacona premia pieniężna również jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ww ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 1 ww ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W związku z powyższym, dla celów podatkowych wypłacone premie pieniężne będą traktowane jak rabat lub jak zapłata za usługę".


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj