Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/GV/I/443-37/2005/MP
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/GV/I/443-37/2005/MP
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
dotacja
subwencja


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie dotacji na działalność teatru obliguje do rozliczania podatku naliczonego proporcją, tj. na zasadach określonych w ramach przepisu art. 90 ustawy o VAT, czy też z uwagi na faktu, iż teatr dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej może odliczać 100% podatku naliczonego.


Teatr w związku z prowadzoną działalnością otrzymuje dotacje, inne niż wymienione w art. 29 ust. 1, tj. nie związane z konkretną dostawą towarów lub konkretnym świadczeniem usług. Dotacje te udzielane są zatem na ogólne potrzeby wynikające z funkcjonowania teatru.W związku czym Teatr prosi o informację:
- czy otrzymanie dotacji na działalność teatru obliguje do rozliczania podatku naliczonego proporcją, tj. na zasadach określonych w ramach przepisu art. 90 ustawy o VAT, czy też z uwagi na faktu, iż teatr dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej może odliczać 100% podatku naliczonego. Zdaniem wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż teatr wykonuje czynności wyłącznie opodatkowane zatem nie ma obowiązku rozliczania podatku naliczonego proporcją określoną w ramach przepisów art. 90 ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. W konkluzji do treści powyższego przepisu należy stwierdzić, a tym samym potwierdzić stanowisko podatnika, iż efektywne opodatkowanie otrzymanej dotacji ma miejsce jedynie wówczas, gdy jest integralnie związane z konkretna dostawą towarów lub konkretnym świadczeniem usług. A contrario z powyższego przepisu wynika, iż subwencje dotacje i inne dopłaty o podobnym charakterze, otrzymane przez podatnika - ogólnie - na potrzeby prowadzonej działalności (wynagrodzenia pracownicze, opłaty za media etc) nie wchodzą do podstawy opodatkowania określonej przepisem art. 29 ustawy o VAT, i tym samym nie są obciążone podatkiem od towarów i usług.

Zasady i tryb rozliczania podatku naliczonego określony został w ramach Działu IX cytowanej na wstępie ustawy o VAT. Zgodnie z art. 86 ust.1 tej ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Zaznaczyć należy, iż powyższy przepis przedstawia w swej treści podstawową zasadę warunkującą możliwość odliczania podatku naliczonego w ramach ustawy o VAT (lex generalis).
W tym znaczeniu art. 90 jako derogat tej zasady normuje szczególną sytuację, kiedy to podatnik nabyte towary i usługi wykorzystuje do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W takiej sytuacji podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku związanego z wymienionymi wyżej czynnościami. Jeżeli nie jest jednak możliwe przyporządkowanie kwot podatku naliczonego do poszczególnych czynności, podatnik zgodnie z ust. 2 cytowanego przepisu może obniżyć podatek należny według proporcji określonej w ramach art. 90 ust. 3. Proporcję tę oblicza się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje, jak i nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.
Jednocześnie w myśl art. 90 ust. 7 cytowanej ustawy o VAT do obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wlicza się także kwotę otrzymanych subwencji, dotacji innych niż określone w cytowanym przepisie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Podkreślić jednakże należy, iż stosowanie powyższego przepisu może nastąpić wyłącznie w sytuacji, w której podatnik wykonuje czynności, wobec których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności wobec których takie prawo nie przysługuje. Nie może przy tym budzić wątpliwości fakt, iż otrzymanych dotacji, innych niże wymienione w przepisie art. 29 ust. 1 ustawy nie należy utożsamiać z czynnościami, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, a jedynie kwotę otrzymanych dotacji należy wliczyć do obrotu uzyskanego z tytułu wykonania takich czynności.

W konkluzji podkreślić należy, iż sam fakt otrzymania przez podatnika subwencji, dotacji innych niż określone w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT nie obliguje i nie zobowiązuje do rozliczania podatku naliczonego proporcją określoną w ramach przepisów art. 90 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj