Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/I/443-59/2005/MP
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/I/443-59/2005/MP
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
przechowywanie akt
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT usług polegających na przechowywaniu akt płacowych i osobowych, klasyfikowanych według nomenklatury Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolem 92.51.12.


Zgodnie z przedstawionym przez podatnika stanem faktycznym Spółka świadczy usługi polegające na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców. Spółka posiada wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych uzyskany stosownie do wymogów ustawy z 14 lipca 1983r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U.02.171.1396 z późn. zm.).
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy ww. usługi podlegają zwolnieniu od podatku VAT.


Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z treścią poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT postanowiono, iż zwalnia się od opodatkowania klasyfikowane według symbolu PKWiU ex 92, usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem (m.in.) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

Należy zatem podkreślić, iż wyłączone z powyższej preferencji, zostały jedynie usługi wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych m.in. przez archiwa. Zgodnie natomiast z przedstawionym stanem faktycznym spółka świadczy usługi archiwów przechowując dokumentację osobową i płacową pracodawców, które mieszczą się ww. grupowaniu PKWiU ex 92. Ponieważ usługi te nie zostały przez ustawodawcę wymienione jako czynności wyłączone ze stosowania powyższej preferencji, zatem podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT stosownie do wspomnianego art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (załącznik nr 4 poz.11).

Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj