Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-166/205 519/122/04
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-166/205 519/122/04
Data
2004.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
podatek naliczony
przekazanie towarów
przekazanie usług


Pytanie podatnika
Czy należy opodatkować sprzedaż biletów, czy nieodpłatne przekazanie zaproszeń podlega opodatkowaniu ?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto działając stosownie do treści art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

W świetle art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stowarzyszenie prowadząc działalność usługową, niezależnie od jej wyników, prowadzą działalność gospodarczą, są zatem podatnikiem VAT. Jednak realizowane czynności podlegających opodatkowaniu, czy też świadczenie usług nie powoduje automatycznie, że są one podatnikami naliczającymi VAT od wszystkich swoich czynności. Jak bowiem wynika z załącznika Nr 4 do ustawy „usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe)” PKWiU 91 korzystają ze zwolnienia od podatku. Usługi wykonywane jednak poza katalogiem statutowym – podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym w Państwa piśmie celem statutowym Stowarzyszenia jest organizowanie Festiwalu. Jednakże sprzedaż biletów wstępu nie jest zdaniem Naczelnika tut. Urzędu tożsama z realizowaniem celów statutowych, jakkolwiek środki uzyskiwane z ww. sprzedaży umożliwiają realizacją tych celów. W takim ujęciu sprzedaż biletów nie mieści się więc w zakresie czynności statutowych zwolnionych z podatku. Tym samym do sprzedaży biletów wstępu należy zastosować właściwą stawkę podatku. W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 % z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 w pozycji 156 załącznika Nr 3 do ustawy jako opodatkowane stawką w wysokości 7 % wymienione zostały sklasyfikowane w grupie PKWiU 92.3 usługi rozrywkowe pozostałe – wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:
1) w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
2) związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
3) świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 62.33 i 92.34.11).

Jednocześnie na podstawie art. 8 ust. 2 powołanej ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedmiotem działalności Stowarzyszenia jest organizowanie Festiwalu, przy czym działania te ukierunkowane są na osiągnięciu zysków. W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie biletów wstępu oraz zaproszeń, uniemożliwiające osiągnięcie celu przedsiębiorstwa (zysków) nie jest zdaniem Naczelnika Urzędu związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a zatem o ile Podatnikowi przysługiwało prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach towarów i usług związanych z nieodpłatnym świadczeniem, spełnione są wymogi dla uznania dokonanych czynności za zrównane z odpłatnym świadczeniem usług.

Oznacza to, iż nieodpłatne przekazanie biletów wstępu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli jednak Podatnikowi nie przysługiwało prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z przekazaniem biletów, warunki ustawowe nie są spełnione i nieodpłatne przekazanie zaproszeń nie jest traktowane jako zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 28.06.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj