Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/5/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/5/2005
Data
2005.04.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
grunty
odliczenie podatku od towarów i usług
przedmiot opodatkowania
przekazanie do używania
przekazanie nieodpłatne
usługi
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT:przekazanie przez gminę do Podmiotu "Y" infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz oddanie przez gminę gruntu w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że gmina jest jednostką samorządu terytorialnego powołaną na mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 95) o samorządzie gminnym art. 1, 2, 3 ust. 1. Organem wykonawczym gminy w myśl postanowień zawartych w art. 26 ust. 1 cytowanej ustawy jest Wójt, który wykonuje zadania zgodnie z art. 33 ust. 1 ww. ustawy przy pracy urzędu gminy.Zakres działania i zadania gminy określa cytowana powyżej ustawa o samorządzie gminnym. Do zadań wymienionych w niniejszej ustawie między innymi należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie przewidzianym w art. 7 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Działając na podstawie art. 64 i 65 ww. ustawy gmina utworzyła Podmiot "Y" oraz innymi sąsiednimi gminami, któremu powierzyła realizację zadań własnych w zakresie zaopatrzenia zbiorowego w wodę oraz gospodarki ściekowej. Jednocześnie z powierzonymi zadaniami gmina przekazuje nieodpłatnie majątek na rzecz Podmiotu "Y", który ma służyć realizacji tych zadań. Przekazanie mienia komunalnego służącego realizacji zadania własnego gminy do Podmiotu "Y" następuje na podstawie uchwały Rady Gminy i statutu Podmiotu "Y" - urządzenia przekazywane są protokołem zdawczo-odbiorczym, natomiast składnik gruntowy oddany jest w wieczyste użytkowanie na okres 40 lat. Przekazanie urządzeń następuje bez prawa do rozporządzania składnikami mienia przez Podmiot "Y" jak właściciel. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, że gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu urządzeń wodno-kanalizacyjnych w całości lub części, przekazanych następnie na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego do Podmiotu "Y" nieodpłatnie.

W związku z powyższym zdaniem Podatnika czynność przekazania przez gminę nieodpłatnie jej majątku na własność Podmiotu "Y" nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tak przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, żeprawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.).Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, nie daje bowiem prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż oddanie przez gmine gruntu w użytkowanie wieczyste na 40 lat stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towaów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Z kolei zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT należy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.W tym stanie prawnym czynność nieodpłatnego przekazania urządzeń wodno-kanalizacyjnych związkowi komunalnemu na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego bez przekazania prawa do rozporządzania ww. urządzeniami jak właściciel nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na brak wystąpienia wszystkich przesłanek określonych w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług bowiem gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu w/w urządzeń w całości lub w części.W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj