Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/443/10/05
z 14 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/10/05
Data
2005.02.14



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
podatek od towarów i usług
wpis do ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy zmiany we wpisie małżonków do ewidencji działalności gospodarczej wymuszone wejściem w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) oraz ustawy z dnia 2 lipca 2004r. - przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) nie powodują konsekwencji podatkowych w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), w związku z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), art. 2 i art. 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2005r. (wpływ do Urzędu 4 stycznia 2005r.), iż zmiany we wpisie małżonków do ewidencji działalności gospodarczej wymuszone wejściem w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) oraz ustawy z dnia 2 lipca 2004r. -przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) nie powodują konsekwencji podatkowych w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 3 stycznia 2005r. (wpływ do Urzędu 4 stycznia 2005r.) zwrócili się Państwo z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w ich indywidualnej sprawie.We wniosku podają, iż zmiany w prawie gospodarczym wprowadzone na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o przepisach wprowadzających tę ustawę wymusiły konieczność dokonania zmian we wpisach do ewidencji działalności gospodarczej.Z wniosku wynika, iż jako małżeństwo działalność prowadzicie wspólnie od 1990r., zgłoszenia do podatku od towarów i usług dokonaliście na imię i nazwisko oraz NIP żony.W tym stanie rzeczy zwróciliście się Państwo z zapytaniem, czy zmiany w Państwa wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wymuszone wejściem w życie w/w przepisów spowodują jakiekolwiek konsekwencje podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług a także czy spowodują zmianę dotychczasowej zasady wystawiania faktur VAT (na nazwisko żony), czy też zmianę w funkcjonowaniu kasy fiskalnej.

Oceniają Państwo, że wszelkie zmiany w przepisach mają charakter organizacyjno-porządkowy i nie mają wpływu na faktyczne realia finansowych rozliczeń z budżetem. Nowy wpis do ewidencji wydany dla męża (ze stosowną adnotacją dotyczącą ciągłości prowadzenia działalności) w niczym nie zmieni dotychczasowej działalności, nie zamierzają bowiem Państwo zawierać umowy spółki cywilnej.
Dlatego też stoją Państwo na stanowisku, iż mają prawo rozliczać się na dotychczasowych zasadach.


Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika, inkasenta mają obowiązek udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej.


Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. Z kolei przepis art. 9 ust. 1 tej ustawy zobowiązuje podatników podatku od towarów i usług a więc także małżonków prowadzących działalność gospodarczą na podstawie jednego, wspólnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej do dokonania aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym w zakresie wynikającym ze zmian dokonanych w ewidencji działalności gospodarczej.Małżonkowie prowadzący wspólnie działalność gospodarczą bez formalnie zawiązanej umowy spółki cywilnej nie mogą być więc traktowani jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.Z przepisu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) wynika, że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.Z kolei stosownie do art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. do 21 lutego 2005 r.) wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. W myśl art. 68 ust 2 tej ustawy - organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej, o ile taka została zawarta (ust. 3 art. 68). W przypadku niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, organ ewidencyjny w terminie do dnia 31 grudnia 2005 r. dokona wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej (ust. 4 art. 68).

Zatem w myśl powołanych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej organy ewidencyjne nakazują małżonkom dokonanie odrębnego wpisu jako przedsiębiorców każdego z nich, bowiem przedsiębiorcami są osoby fizyczne. Jeżeli małżonkowie dokonają odrębnej rejestracji - każdy z małżonków powinien złożyć, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - zgłoszenie aktualizacyjne na druku NIP-1.


W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Zatem przy faktycznie wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej, bez formalnie zawiązanej spółki cywilnej, w zakresie podatku od towarów i usług podatnikiem może być jeden z małżonków - ten, który wcześniej dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług.W tej sytuacji wykreślenie małżonka ze wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie spowoduje żadnych zmian w zakresie rozliczania prowadzonej działalności przez tego małżonka, który dokonał rejestracji dla celu podatku od towarów i usług - w dalszym ciągu jest on podatnikiem opodatkowanym tym podatkiem, wystawia faktury VAT na swoje imię i nazwisko, posługując się numerem NIP jemu przyznanym, ewidencjonuje sprzedaż przy użyciu tej samej kasy rejestrującej. Drugi z małżonków, który nie jest zarejestrowany jako podatnik tego podatku, jeśli nie rozpocznie prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej, nie jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego (druk VAT-R).

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Państwo w zapytaniu stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje, że stosownie do art. 14b§ 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez miany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj