Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/4/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/4/05
Data
2005.03.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
dokumentowanie
powierzenie materiału
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
jak dokumentować przyjmowane od klienta części zamienne do jego samochodu aby nie było wątpliwości jakiego są pochodzenia (czy jest to materiał powierzony czy materiał podatnika)?


Podatnik prowadzi warsztat mechaniki pojazdowej opłacając zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%. Prowadzi również sprzedaż art. motoryzacyjnych , części i akcesoriów samochodowych , która opodatkowana jest stawką 3%. W miesiącu grudniu 2004 roku podatnik dokonał zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej , i zgodnie z nr PKD 52.63B wpis brzmi -sprzedaż detaliczna pozostała prowadzona poza siecią sklepową , gdzie indziej nie sklasyfikowana.

W związku z powyższym, podatnik pyta jak dokumentować przyjmowane od klienta części zamienne do jego samochodu aby nie było wątpliwości jakiego są pochodzenia (czy jest to materiał powierzony czy materiał podatnika)?

Podatnik stoi na stanowisku , iż "obowiązujące przepisy o zryczałtowanym opodatkowaniu osiągniętych przychodów nie nakazują i nie regulują zasad czy sposobu dokumentowania powierzonych przez klienta części i akcesoriów samochodowych w ramach zleconej usługi naprawy samochodu. Dlatego też , może to być zwyczajowe ustne przyjęcie do obustronnej wiadomości -faktu powierzenia przez klienta części zamiennej do wykonania usługi naprawy samochodu. Jedynie , na życzenie właściciela samochodu -zakład usługowy winien potwierdzić "na piśmie" fakt powierzenia -przyjęcia konkretnych części zamiennych (w formie np. wystawionej asygnaty "magazyn przyjmie"- z zaznaczeniem " materiał powierzony")" Organ podatkowy stwierdza , że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem .

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym uregulowane w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 z późniejszymi zmianami)nie definiują pojęcia "materiał powierzony"; nie wskazują także sposobu dokumentowania faktu przyjęcia części od zleceniodawcy usługi. Nie regulują powyższego także przepisy wykonawcze. Materiałem powierzonym uznać należy każdy materiał powierzony przez zleceniodawcę . W przypadkach przyjęcia materiału powierzonego przyjęte przez podatnika sposoby postępowania mogą okazać się nie wystarczające . Podatnik winien , posiadać dowód zakupu na towar będący w jego posiadaniu . Odstępstwem od powyższego jest sytuacja , gdy podatnik dysponował będzie materiałem powierzonym . Jednakże w takim przypadku winien wykazać, iż przedmiotowy towar , nie jest towarem przez niego zakupionym a powierzonym . W przeciwnym wypadku należałoby uznać , iż towar został zakupiony przez podatnika bez udokumentowania .

Mając na uwadze powyższe , zauważyć należy , iż pomimo że przepisy nie regulują kwestii dokumentacji faktu przyjęcia od klienta części zamiennych, to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia , iż wszedł w posiadanie towaru w sposób zgodny z przepisami prawa . Ustne potwierdzenie przyjęcia towaru nie jest wystarczającym dowodem dokumentującym fakt zajścia zdarzenia . Zatem w każdym z przypadków winno być ono potwierdzone w formie pisemnej. Jedną z form udokumentowania przyjęcia towaru od kontrahenta może być pisemne oświadczenie stron powierzenia i przyjęcia materiału lub części celem wykonania usługi .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj