Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2472/04/CIP/06
z 16 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2472/04/CIP/06
Data
2004.12.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
grunty
obowiązek podatkowy
przedpłaty
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem kiedy powstanie obowiązek podatkowy w niżej przedstawionych stanach faktycznych :
1. Na podstawie umowy przedwstępnej nabywca nie dokonał zapłaty całej ceny nabycia i wydanie lokali nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r., przy czym w dacie wydania ze względu na waloryzację ceny nie jest znana ostateczna cena sprzedaży lokali – ostateczna cena sprzedaży zostanie ustalona na dzień podpisania aktu notarialnego.
2. Na podstawie umowy przedwstępnej nabywca nie dokonał do końca kwietnia 2004 r. wpłaty całej ceny, natomiast wydanie lokali nastąpi po dniu 1 maja 2004 r. i w dacie wydania nie będzie znana ostateczna cena nieruchomości – zostanie określona dopiero w dacie zawarcia aktu notarialnego.
3. Na podstawie umowy przedwstępnej nabywca dokonuje wpłaty ceny za budynek lub lokal, w tym za udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu.
Prezentując własne stanowisko Podatnik jest zdania, iż w stosunku do sytuacji przedstawionej w pkt 1 obowiązek podatkowy może powstać dopiero w chwili zapłaty pozostałej części ceny nabycia, lecz nie później, niż w dniu podpisania aktu notarialnego. Podobna sytuacja wystąpi w sytuacji przedstawionej w pkt. 2. Odnośnie sytuacji przedstawionej w pkt 3 Podatnik stoi na stanowisku, że obowiązek podatkowy może powstać dopiero z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty dotyczącej sprzedaży budynku lub lokalu w tym prawa wieczystego użytkowania gruntu i nie później niż 30 dnia od dnia wydania. Natomiast prawo wieczystego użytkowania gruntu nie powinno być wyodrębnione, ponieważ jest ściśle związane ze sprzedażą budynku lub lokalu.
Ponadto Podatnik stoi na stanowisku, iż skoro w sytuacji gdy po dniu 1 maja 2004 r. zawarcie aktu notarialnego odnosi się do lokali/budynków wydanych lokatorom przed 1 maja 2004 r. nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu dostawy gruntu, to w takiej sytuacji nie wystąpi również obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu.


Stan faktyczny :

Podatnik w ramach działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży budynków oraz lokali mieszkalnych i użytkowych. Z przeniesieniem własności w/w nieruchomości wiąże się sprzedaż gruntu lub zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z art. 6 ust. 8 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstał z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b, ust. 8b pkt 2-4, 7 i 9-13 oraz ust. 8c i 8d. W przypadku sprzedaży lokali i budynków, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia ich wydania (art. 6 ust. 7b).

W myśl definicji zawartej w art. 4 pkt 1 w/w ustawy, pod pojęciem towaru rozumiało się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zgodnie więc z w/w definicją grunty nie były towarem i ich sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czego potwierdzeniem jest również treść art. 15 ust. 2a w/w ustawy, zgodnie z którym w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłączało się wartość gruntu.

W stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów pozostawała poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z obowiązującą od dnia 1 maja 2004 r. nową ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) , zwaną dalej ustawą o VAT - pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 4 pkt 6 w/w ustawy).

Jak wynika z przepisu art.19 ust.10 nowej ustawy o VAT w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11), zaś w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu - art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Natomiast skoro w myśl przepisów nowej ustawy o VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu nie mieści się w definicji dostawy towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 (prawo do dysponowania towarem jak właściciel), to zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 1 w/w ustawy należy je traktować jako odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z zapisem w art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej jest świadczeniem usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w obu ustawach zostało uregulowane podobnie, z tym że w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o VAT dla powstania obowiązku podatkowego w przypadku zaliczek (przedpłat) zniesiono limit uzyskania co najmniej połowy ceny. W obu ustawach również przepisy art. 6 ust. 1 starej ustawy i odpowiednio art. 19 ust. 1 nowej ustawy o VAT stanowią zasadę ogólną powstania obowiązku podatkowego , zaś przepisy art. 6 ust. 7b starej ustawy i art. 19 ust. 10 nowej ustawy są przepisami szczególnymi w zakresie opodatkowania dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki.

W myśl w/w przepisów odpłatne świadczenie usług jest odrębnym od dostawy towarów (tut. lokali i budynków) przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług

W świetle przedstawionego stanu prawnego dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania lub nieopodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntu w przedstawionych przez Podatnika prawno-podatkowych stanach faktycznych - rozstrzygającym będzie, kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu wydania przedmiotowych nieruchomości. Jeżeli wydanie budynków czy lokali mieszkalnych i usługowych nastąpiło przed 1 maja 2004 r. - to grunt przynależny do w/w lokali nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast w przypadku, gdy wydanie przedmiotowych lokali nastąpiło po 1 maja 2004 r. – to dostawa przynależnego do w/w lokali gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia w opisanej sytuacji jest, że całość lub część należności za grunt została przyjęta przed 1 maja 2004 r., bowiem jeżeli czynność wydania i dostawy lokali wraz z przynależnym gruntem zostanie dokonana po 1 maja i podlegać będzie opodatkowaniu według zasad określonych cyt. ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 w/w ustawy obowiązek podatkowy odnośnie przeniesienia prawa do wieczystego użytkowania gruntu (usługi) powstanie na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi, czyli przeniesienia prawa do w/w wartości niematerialnych i prawnych, chyba że wcześniej zostanie opodatkowana podatkiem VAT wpłacona z tego tytułu zaliczka (rata) – art. 19 ust. 11 ustawy.

A zatem odnosząc powyższe ustalenia do przedstawionych przez Podatnika prawno-podatkowych stanów faktycznych należy stwierdzić co następuje :

Ad. 1. Jeżeli obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wydania budynków/lokali powstał przed dniem 1 maja 2004 r. – to po 1 maja 2004 r. nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu przeniesienia własności gruntu przynależnego do w/w nieruchomości.

Ad. 2. Jeżeli obowiązek podatkowy z tyt. wydania budynków/lokali powstanie po dniu 1 maja 2004 r. to opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie pełna kwota wartości przynależnego gruntu, tzn. również z uwzględnieniem wpłat uiszczonych przed 1 maja 2004 r.

Ad. 3. Z tytułu odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu przynależnego do sprzedawanych nieruchomości, jak już zaznaczono obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1, z uwzględnieniem treści postanowień zamieszczonych w ust. 4 i 11 art. 19.w/w ustawy. A więc co do zasady obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi, a więc przeniesienia prawa do w/w wartości niematerialnej i prawnej, chyba że wcześniej opodatkowane zostaną zaliczki wnoszone z tego tytułu po dniu 1 maja 2004 r. a przed datą zawarcia aktu notarialnego. Przy czym jak już zaznaczono wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu powinna być wyodrębniona w akcie notarialnym z wartości sprzedawanych budynków/lokali - odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj