Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/42B/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/42B/05
Data
2005.03.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
swoboda działalności gospodarczej
ulga inwestycyjna


Pytanie podatnika
Czy po dokonaniu zmiany we wpisie eidencji dziłalności gospodarczej w związku z ustrawą o swobodzie dzialalności gospodarczej podatnicy zachowają prawo do uzyskanych ulg inwestycyjnych w sytuacji , gdy nie będą prowadzić wspólnie dotychczasowego przedsiębiorstwa , ale jedno z nich (ten który pozostał przy starym wpisie) będzie samodzielnie prowadzić dotychczasowe przedsiębiorstwo , a drugi rozpocznie działalność tego samego rodzaju, w oparciu o majątek wspólny współmałżonków.


Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą pod firmą X na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zarówno żona jak i mąż wykazują dochody z działalności gospodarczej prowadzonej pod w/w firmą i posiadają status przedsiębiorcy wynikający z w/w wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zarejestrowanym podatnikiem VAT jest mąż. Działalność gospodarcza prowadzona przez podatników , oparta jest o majątek wspólny, bowiem małżonkowie pozostają w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Wszystkie składniki majątkowe przeznaczone do w/w działalności gospodarczej lub nabyte w trakcie tej działalności są współwłasnością łączną małżonków. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej w/w podatnicy korzystali z ulg inwestycyjnych tj. z odliczeń z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych.

W związku z wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej małżonkowie są zobowiązani do wyboru w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, który z małżonków pozostaje przy dotychczasowym wpisie, a który zostanie wpisany pod nowym numerem ewidencji z zachowaniem pierwotnej daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Podatnicy zamierzają złożyć oświadczenie o pozostawieniu dotychczasowego wpisu przy osobie męża, natomiast żona zostanie wpisana pod nowym numerem do ewidencji działalności gospodarczej ze wskazaniem, że rozpoczęcie przez nią działalności nastąpiłoby w 1992r

W związku z zaistniałą sytuacją podatnicy zwrócili się z następującymi pytaniem : " Czy po dokonaniu w.w zmiany podatnicy zachowają prawo do uzyskanych ulg inwestycyjnych w sytuacji , gdy nie będą prowadzić wspólnie dotychczasowego przedsiębiorstwa , ale jedno z nich (ten który pozostał przy starym wpisie) będzie samodzielnie prowadzić dotychczasowe przedsiębiorstwo , a drugi rozpocznie działalność tego samego rodzaju, w oparciu o majątek wspólny współmałżonków." Podatnicy stoją na stanowisku, iż w przedstawionym przypadku żaden z współmałżonków nie traci prawa do odliczeń z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych, ponieważ nie ma miejsca likwidacja działalności gospodarczej przez żadnego z podatników. Podatnicy twierdzą ponadto, iż w przypadku, gdy na dotychczasowym wpisie do ewidencji działalności gospodarczej pozostanie mąż , który będzie prowadził dotychczasowe przedsiębiorstwo, w skład którego będą nadal wchodziły nieruchomości i ruchomości stanowiące współwłasność małżonków będzie kontynuować działalność gospodarcza pod nową firmą i na składnikach majątkowych z majątku wspólnego podatników to wobec braku jakichkolwiek zmian własnościowych na składnikach majątkowych, z którymi związane były odliczenia, ani żona ani mąż nie utracą prawa do odliczenia w.w wydatków inwestycyjnych.

Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionymi stanowiskiem o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Stosownie do unormowań zawartych w art. 26a ust. 22 pkt. 2 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późniejszymi zmianami), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2001r., podatnicy tracą prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych, jeżeli przed upływem trzech lat od końca roku podatkowego, w którym skorzystali , a w przypadkach określonych w art. 26 a ust. 10 i ust. 11 pkt. 1 cytowanej ustawy, w którym zakończyli korzystanie z odliczeń, przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych, z którymi związane było odliczenie od podstawy opodatkowania, albo zawiadomią o likwidacji działalności gospodarczej.

Zatem utrata prawa do odliczeń wydatków inwestycyjnych będzie miała miejsce jedynie w przypadkach zaistnienia okoliczności wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przeniesienia własności składników, z którymi związane było odliczenie albo dokonania likwidacji działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby w rozpatrywanej sprawie takie okoliczności zaistniały. Dokonane przez organ rejestracyjny zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, spowodowane wykonaniem obowiązku nałożonego ustawą z dnia 2 lipca 2004r.- przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, nie powodują bowiem likwidacji działalności gospodarczej. Nie zachodzi w tym przypadku również przesunięcie składników majątkowych z podmiotu, który skorzystał z odliczenia ulg inwestycyjnych na inny podmiot.

Oznacza to, iż w przedmiotowej sprawie nie nastąpiła żadna z przesłanek powodująca utratę prawa do ulgi inwestycyjnej, określona w art. 26a ust. 22 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj