Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/179/2004RO/436/179/1/2004
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/179/2004
RO/436/179/1/2004
Data
2004.08.30



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa towarów
reklama
reprezentacja
stawki podatku
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia zdrowotne
świadczenie usług
usługi medyczne


Pytanie podatnika
1) Czy zakup usług obcych w celu dowozu pracowników do i z pracy dofinansowanych do biletów pracowniczych przez zakład w wysokości 60% jest przekazaniem usługi związanej z prowadzoną działalnością i nie podlega VAT ?
2) Czy usługi medyczne zakupione dla pracowników, które nie są przewidziane przepisami prawa pracy (dodatkowe) są przekazaniem usługi nie związanej z prowadzoną działalnością i podlegają VAT ?
3) Czy zakupy związane z reprezentacją i reklamą (kawa, herbata, soki, ciastka), w sytuacji, jeżeli podatek VAT został odliczony należy opodatkować VAT (faktura wewnętrzna) ?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie z dnia 30.07.2004 r., znak: EI/426/2004 dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.

1. Jak postanowiono w art. 5 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Świadczenie przez pracodawcę jako podatnika VAT usług dowozu pracowników w części odpłatnej należy traktować jako usługi odsprzedawane pracownikom. W związku z tym zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) świadczenie omawianych usług podlega opodatkowaniu wg 7% stawki VAT, a opodatkowaniu podlega kwota wpłacona przez pracownika. Natomiast w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług na cele osobiste pracowników finansowanego w 60% przez podatnika, od których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – usługi te również podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7% (art. 8 ust. 2 wyżej cyt. ustawy).

2. W świetle art. 16 ust. 1 pkt 65 przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) od 1 stycznia 2004 roku do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników z wyjątkiem świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Tak więc kosztem uzyskania przychodu są tylko koszty badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. W związku z tym koszty poniesione na pozostałe badania nie są kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Świadczenia medyczne niezaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów należy uznać za świadczenia przekazywane na cele osobiste pracowników, od których podatnikowi w momencie ich zakupu nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony i dlatego nie powodują one obowiązku opodatkowania podatkiem należnym w momencie ich przekazania.

3. Na podstawie art. 7 ust. 2 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Jeżeli nabywane przez podatnika towary i usługi stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to należy przyjąć, iż ich poniesienie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakup kawy, herbaty, soków i ciastek można zakwalifikować do takiej kategorii zakupów, co oznacza, że ich zużycie na potrzeby reprezentacji nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj