Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2291/04/CIP/09
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2291/04/CIP/09
Data
2004.12.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
fotograf
fotografia
pomoce dydaktyczne
produkcja
szkoły


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje jaką stawką podatku od towarów i usług są opodatkowane opisane powyżej czynności.
Podatnik klasyfikuje swoją działalność wg SWW pod symbolem 2880 oraz ex 3663740.


Stan faktyczny

Podatnik prowadzi zamknięty, jednoosobowy warsztat – pracownię fotograficzną, zajmującą się produkcją pomocy dydaktycznych służących do celów pokazowych lub jako wystawki stałe w szkołach, np. poczet królów polskich, ilustracje hymnu narodowego, tablice gramatyczne, fizyczne itp.

Działalność Podatnika opiera się wyłącznie na współpracy ze szkołami, a produkowane pomoce dydaktyczne nadają się jedynie do celów pokazowych i edukacyjnych.

Podatnik posiada opinię klasyfikacyjną Urzędu Statystycznego, w której zaliczono prowadzoną firmę jako zakład fotograficzny. Niezgadzając się z takim zakwalifikowaniem prowadzonej działalności Podatnik zwrócił się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, gdzie zmieniono klasyfikację na PKWiN 22.15.12.00 – obrazy, rysunki i fotografie drukowane, wyjaśniając jednocześnie, że w Polskiej Klasyfikacji są w różnych grupowaniach PKWiN.

Ocena prawna stanu faktycznego.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Stosownie z § 2 pkt. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2005r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz. 87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj; Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, Łódź 93-176, który dokona prawidłowej klasyfikacji.

We wniosku skierowanym o wydanie opinii Podmiot powinien w wyczerpujący sposób przedstawić stan faktyczny oraz dogłębnie opisać wykonywane czynności.

Organy podatkowe nie są uprawnione do wydawania jakichkolwiek opinii klasyfikacyjnych.

Tylko opinia klasyfikacyjna wydana przez władny do tego urząd statystyczny, skierowana bezpośrednio do zainteresowanego podmiotu może rozstrzygnąć sporne kwestie, jednocześnie ustalając czy wykonywane usługi podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22% czy też 7%.

Z posiadanej przez Podatnika opinii statystycznej wynika, iż świadczone przez niego usługi obejmujące rekonstrukcję starych fotografii, kopiowanie zdjęć, retuszowanie i inne specjalne efekty fotograficzne wykonywane na zlecenie, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.81.33-00.00 „Usługi fotograficzne w zakresie istniejących fotografii, kopiowania i retuszowania”.

Jednakże Podatnik niezgadzając się z tą opinią sam klasyfikuje świadczone przez siebie usługi w grupowaniu SWW 36637400. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w grupowaniu 36.63.74-00 mieszczą się „Przyrządy, aparaty i modele przeznaczone wyłącznie do celów pokazowych (wystawienniczych, edukacyjnych, itp.)”.

Zaznaczyć należy, iż zarówno usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 74.81.33-00.00 jak i towary sklasyfikowane w PKWiU 36.63.74-00 nie zostały objęte przez ustawodawcę preferencyjną 7% stawką podatku od towarów i usług i nie znalazły odzwierciedlenia w załączniku Nr 3 do ustawy w „Wykazie towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%”.

Zatem Podatnik stosując powyższą klasyfikację swoich wyrobów i usług nie może skorzystać z opodatkowania obniżoną 7% stawką podatku VAT.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wyłączyły z opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT towary przeznaczone dla dzieci w tym również sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 36.63.74-00 „Przyrządy, aparaty i modele przeznaczone wyłącznie do celów pokazowych (wystawienniczych, edukacyjnych, itp.)”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj