Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ND/423-2/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ND/423-2/05
Data
2005.03.17



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
deklaracja podatkowa
dochody wolne od podatku
związek zawodowy
zwolnienie z obowiązku składania deklaracji


Pytanie podatnika
Czy dochód osiągnięty przez związek zawodowy (zarządzany przez Komisję Międzyzakładową) z działalności prowadzonej w charakterze ubezpieczającego, jeżeli zostanie przeznaczony na cele statutowe, będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych? 2) Czy w związku z powyższym zwolnieniem Podatnik nie ma obowiązku comiesięcznego składania deklaracji o wysokości dochodu (straty) CIT-2?


W odpowiedzi na pierwsze pytanie, tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Komisja Międzyzakładowa w opisanym we wniosku stanie faktycznym przyjęła w 2004r. uchwałę o podjęciu działalności w charakterze ubezpieczającego w ramach grupowego ubezpieczenia pracowniczego i w tym celu zawarła umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. W związku z możliwością osiągnięcia dochodu z tytułu powyższej działalności gospodarczej, Komisja Międzyzakładowa podjęła uchwałę, która stanowi, że w razie uzyskania zysku z ubezpieczeń grupowych, zostanie on przeznaczony na cele statutowe Związku.

Mając zatem na uwadze brzmienie wspomnianych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, iż dochody z powyższej działalności Podatnika podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39.

Podkreślić przy tym należy, iż dla skorzystania z możliwości zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, nie ma znaczenia, czy źródłem osiągnięcia dochodu jest działalność ubezpieczeniowa, czy też inna działalność, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1a, jeżeli dochód ten wydatkowany jest na cele statutowe zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39.

Dodatkowo organ podatkowy informuje, iż ramy omawianego zwolnienia wyznacza również przepis art. 17 ust. 1b ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Ponadto, zgodnie z art. 17 ust. 1e ustawy podatkowej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie stosuje się również w przypadku lokowania dochodów poprzez nabycie:

    1) wyemitowanych po dniu 1 stycznia 1989 r. obligacji Skarbu Państwa lub bonów skarbowych oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po dniu 1 stycznia 1997 r.,
    2) innych papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, o ile nabycie takie nastąpiło w ramach zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424 i Nr 84, poz. 774), pod warunkiem zdeponowania tych papierów wartościowych na odrębnym rachunku prowadzonym przez uprawniony podmiot w rozumieniu powołanej ustawy,
    3) jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych działających na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546).

Z kolei odpowiadając na związane z powyższą kwestią drugie pytanie podatnika, organ podatkowy zwraca uwagę na brzmienie przepisu art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi między innymi, iż podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem o którym mowa w art. 25 ust. 4 i art. 17 ust. 1, jest zwolniony od obowiązków wynikających z brzmienia art. 25 ust. 1 od dnia złożenia tego oświadczenia pod warunkiem, że nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f.

Jak wynika z treści przytoczonych wyżej przepisów w art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy mowa jest między innymi o związkach zawodowych.

Zatem, zdaniem tutejszego organu podatkowego, Komisja Międzyzakładowa Związku od dnia złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie miała obowiązku składania miesięcznych deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 25 ust. 5 w przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1-4 artykułu 25 ustawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj