Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/4/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/4/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
nauczyciel
podnoszenie kwalifikacji


Pytanie podatnika
Czy dopłaty na podnoszenie przez nauczycieli kwalifikacji zawodowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też korzystają ze zwolnienia od opodatkowania?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku jednostki z dnia 24.01.2005 r. uzupełnionego w dniu 8.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione w piśmie z dnia 7.03.2005 r. własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 25.01.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek jednostki o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie dopłat do czesnego i kursów dla podnoszących kwalifikacje zawodowe nauczycieli. Przedstawiając stan faktyczny jednostka wskazała, że na podstawie art. 70a ustawy - Karta nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) dokonuje dopłat do czesnego i kursów dla podnoszących kwalifikacje zawodowe nauczycieli zgodnie z zapotrzebowaniami danej szkoły. Wniosek jednostki sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy wymienione dopłaty na podnoszenie przez nauczycieli kwalifikacji zawodowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też korzystają ze zwolnienia od opodatkowania. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażone w piśmie z dnia 7.03.2005 r., powołując się na artykuł w "Rachunkowości Budżetowej" nr 2/2005 jednostka uważa, że przedmiotowe dopłaty korzystają ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 powołanej w sentencji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Odrębne przepisy, o których mowa wyżej, mające zastosowanie w opisanym stanie faktycznym, to ustawa z dnia 26.01.1982 r. - Karta nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29.03.2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych województw, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430), a także rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5). Podkreślenia wymaga, iż w szczególności dwa ostatnie z wymienionych aktów prawnych regulują zasady finansowania podnoszenia kwalifikacji przez nauczycieli. Paragraf 2 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29.03.2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli... stanowi, że ze środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli dofinansowuje się w części lub w całości:

  1. opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,
  2. opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki.

W świetle powyższego dopłaty do czesnego oraz kursów dla podnoszących kwalifikacje zawodowe nauczycieli, o których mowa we wniosku jednostki korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od opodatkowania na podstawie powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj