Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US-I-1/B-415-5/05
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1/B-415-5/05
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
dowód wpłaty
odliczenie od dochodu
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Czy składając wspólne zeznanie roczne możemy odliczyć w całości darowiznę na cele kultu religijnego udokumentowaną bankowym dowodem wpłaty, na którym figurują dane tylko jednego z małżonków?


W dniu 14.03.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana (...) i (...) (...) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie udokumentowania wpłat przekazanych darowizn na cele kultu religijnego.

Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny, informuje, iż z podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczają się we wspólnym zeznaniu rocznym. W 2004 roku przekazali wspólnie darowiznę na cele kultu religijnego w wysokości 450zł. Bankowy dowód wpłaty figuruje na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków.

Dodają ponadto, że między małżonkami istnieje małżeńska wspólność majątkowa w rozumieniu art.31 § 1 ustawy z dnia 25.02.1964r. Kodeks rodzinny I opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.zm.). Wnioskodawca podkreśla, że zgodnie z § 2 ww. przepisu do majątku wspólnego należy m.in. pobrane wynagrodzenie za pracę. Wspomniana wyżej darowizna pochodzi właśnie z wynagrodzenia za pracę, czyli z majątku wspólnego. Z ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy wynika również, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w opisanym stanie faktycznym przedmiotową darowiznę mogą odliczyć od dochodu po 225zł każde z nich.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim nie podziela stanowiska Państwa (...) i (...) (...) w wyżej przedstawionej sprawie.

Stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000r. Dz.U. nr 14, poz. 176 z późn.zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art.24 ust.3, art. 28-30, oraz art. 30a-30c stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art.24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art 24b ust.1 I 2 lub art. 25, po odliczeniu m. in. kwot dokonanych darowizn. Pkt 9 wyżej powołanego artykułu stanowi, iż odliczeniu podlegają darowizny przekazane na cele:

  1. określone w art.4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
  2. kultu religijnego

w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350zł.

Aby poniesione wydatki mogły zostać odliczone od dochodu, należy je prawidłowo udokumentować. Odliczenie, o którym mowa wyżej, stosuje się jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. (art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jeżeli małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa i pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy 2004 mogą być, z zastrzeżeniem ust.8 art.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art.8a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów (art.6 ust.2). Dalej wyżej powołany przepis art. 6 ust.2 stanowi, iż łączne opodatkowanie od sumy ich dochodów następuje po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26.

Wspólne rozliczenie nie zmienia faktu, że jesteście Państwo odrębnymi podatnikami. Dlatego też przepis art.6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie stanowi, iż małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, jednakże po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, a więc i kwot z tytułu dokonanych darowizn.

Dlatego też, jeżeli przelew bankowy został wystawiony na nazwisko jednego z małżonków, z powyższej ulgi będzie mógł skorzystać tylko ten małżonek, na którego nazwisko został wypełniony przelew bankowy i do wysokości określonej w ustawie, tj. do kwoty 350zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj