Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-17/05/JK-19274
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-17/05/JK-19274
Data
2005.03.31



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Podatek z tytułu importu towarów


Słowa kluczowe
import (przywóz)
obniżenie podatku należnego
zgłoszenie celne


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług na podstawie dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy?


Spółka otrzymała ze Szwajcarii za pośrednictwem Podmiotu "Y"części zamienne do maszyn. Odprawa celna została dokonana w Urzędzie Celnym. Funkcjonariusz celny wystawił na powyższą okoliczność dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (przywóz), w którym wykazana została m.in. naliczona wg stawki 22% kwota podatku VAT. Spółka, mając wątpliwość, czy dokument ten daje podstawę do odliczenia kwoty podatku naliczonego, zwróciła się telefonicznie do Urzędu Celnego o dokument SAD. Uzyskano informację, że podstawą wystawienia ww dokumentu jest przepis ¨§ 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. Nr 184, poz. 1900), oraz że jest on traktowany na równi z dokumentem SAD. Kserokopia przedmiotowego dokumentu została dołączona do wniosku. Na podstawie powyższego Spółka wyraziła stanowisko, że przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego na podstawie dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (przywóz).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustęp 2 tego artykułu w pkt 2 stanowi, że w przypadku importu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Ponieważ Spółka wykonuje wyłącznie sprzedaż opodatkowaną, o czym poinformowała w opisie stanu faktycznego, wystawiony przez funkcjonariusza celnego dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (przywóz) jest dokumentem celnym w rozumieniu przytaczanego wyżej art. 86 ust. 2 pkt 2 - stanowisko Spółki jest trafne.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj