Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
US.I.A-415/43/03
z 8 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.A-415/43/03
Data
2003.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odprawa pieniężna
przychody ze stosunku pracy


Pytanie podatnika
Czy od odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych przysługują koszty uzyskania przychodu?


W odpowiedzi na pismo z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy, Urząd Skarbowy w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) wyjaśnia co następuje:

Odprawa pieniężna z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy jako swoista forma rekompensaty zawiera w sobie elementy odszkodowania. Mimo takiego charakteru odprawy pieniężne z tego tytułu nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami). Jest to jeden z rodzajów świadczeń odszkodowawczych, wymieniony w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b) tej ustawy, wyłączony od zwolnienia od podatku dochodowego.
Podstawą nabycie prawa do odprawy przez byłego pracownika jest poprzednio łączący do z pracodawcą stosunek pracy. Jak wynika z zapisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. z 1990 r. Nr 3, poz. 19 ze zmianami) pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy, przysługuje odprawa pieniężna.Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy o podatku dochodowym przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne.W związku z powyższym odprawa pieniężna stanowi przychód z tytułu dotychczasowego stosunku pracy.Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Według art. 22 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Opodatkowaniu podlega dochód ze stosunku pracy. Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest przychód ze stosunku pracy pomniejszony m.in. o koszty uzyskania tego przychodu. Przy poborze zaliczek na podatek dochodowy od każdej wypłaty ze stosunku pracy należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu, także i zwolnionym wcześniej pracownikom. Nie ma tu znaczenia, że ustał stosunek pracy, ale to, ze wypłata następuje z tytułu stosunku pracy. Jeżeli świadczenie pieniężne zostaje wypłacone w 2003 r. to zaliczkę na podatek od tych przychodów należy policzyć według zasad obowiązujących w 2003 r. Do aktualnie obowiązującej kwoty kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy ma zastosowanie art. 10 ust. 3 ustawy nowelizacyjnej z 21 listopada 2001 r. (Dz.U. Nr 134, poz. 15090, w którym na 2003 r. określono koszty uzyskania w kwocie 99,96 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.199, 52 zł.

W przypadku pozostałych odszkodowań i ewentualnie przysługujących zwolnień od podatku dochodowego należy stosować przepisy art. 21 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj