Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PB.I.2/413/151/03
z 7 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB.I.2/413/151/03
Data
2003.07.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
właściwość miejscowa


Pytanie podatnika
Czy po przeniesieniu siedziby firmy i otwarciu filii w dawnej siedzibie będzie możliwe ujęcie tych dwóch lokali w ciężarze kosztów wydatków na bieżące utrzymanie? Który z Urzędów Skarbowych będzie właściwy miejscowo do rozliczenia ?


Urząd Skarbowy Kraków - Krowodrza działając na zasadzie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacji Podatkowej (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. Poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo wyjaśnia co następuje :

Art. 22 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów, istnienia związku przyczynowego między wydatkami a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie, o ile wydatki te nie zostały wymienione w art. 23 ustawy.Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.Z kolei z § 14 ust. 1 rozp. Min. Fin. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz. U. Nr 116 poz. 1222 ze zm.) mówi, że na niektóre koszty mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków tzw. dowody wewnętrzne, które powinny zawierać: datę, przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Dowody te zgodnie z § 14 ust. 2 pkt. 6 powyższego rozporządzenia mogą dotyczyć m.in. wydatków związanych z opłatami na czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą.Podstawą do sporządzenia tego dowodu musi być dokument obejmujący całość opłat na te cele.Treść § 9 ust. 3 powyższego rozporządzenia stanowi, że w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego księgi muszą znajdować się w każdym zakładzie.Podatnik może jednak prowadzić jedną księgę w miejscu wskazanym jako jego siedziba, pod warunkiem że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt. 2 niniejszego rozporządzenia, a w razie wykonywania działalności określonej w § 6 - również ewidencje określone w tym przepisie.

Właściwość miejscową organów podatkowych dla podatnika w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym określona jest w Ordynacji Podatkowej - rozdział 2 art. 15 - 20.W zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym należnym za rok podatkowy, zgodnie z art. 17 Ordynacji podatkowej i § 10 rozp. Min. Fin. z dnia 24.XII. 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 240 poz. 2069) podstawą ustalenia właściwości miejscowej organu podatkowego jest miejsce zamieszkania (pobytu) lub adres siedziby podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj