Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPDII-415/1/O5
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII-415/1/O5
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
remonty
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy współwłaścicielka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 1/4 części może odliczyć całą kwotę dokonanych wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy mimo, że książeczka opłat jest wystawiona na podatniczkę i drugiego współwłaściciela ?


Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:

Podatniczka od 2002 roku jest współwłaścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w #188; części. Od stycznia 2004 roku opłaca całą kwotę czynszu za ten lokal, w której jest ujęta kwota wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy, mimo że książeczka opłat jest wystawiona na podatniczkę i na drugiego współwłaściciela.

Zdaniem wnioskodawczyni w zeznaniu za 2004 rok odliczenia od podatku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej może dokonać ten współwłaściciel, który faktycznie poniósł te wpłaty, bez względu na posiadany udział w lokalu.

Dlatego też podatniczka zamierza w zeznaniu PIT-37 za 2004 odliczyć całą kwotę dokonanych wpłat, a nie tylko do wysokości posiadanych udziałów (#188; części) a pozostałą część drugi współwłaściciel.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób fizycznych (...) obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się (...), jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, tj. faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

Z uwagi na fakt, iż powołany powyżej przepis prawny stanowi, iż zmniejszenie podatku dochodowego przysługuje w sytuacji, kiedy podatnik dokonał wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej i posiada dokumenty potwierdzające te wpłaty, zatem bez znaczenia dla sprawy podatku dochodowego od osób fizycznych pozostaje jaki udział we współwłasności przysługuje podatnikowi ponoszącemu wydatek.

Wobec powyższego, jeżeli podatniczka dokonała w 2004 r. wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, odliczenie z tego tytułu przysługuje. Jednakże odliczenie z przedmiotowego tytułu wraz z innymi ewentualnymi odliczeniami z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć limitu w okresie 2003-2005 .

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj