Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 0090/1/9/05
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 0090/1/9/05
Data
2005.03.09



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
darowizna
opodatkowanie
sprzęt


Pytanie podatnika
Z treści wniosku wynika, że w miesiącu grudniu 2004 r. Podatnik otrzymał w darze od podmiotu niemieckiego i przyjął na stan swoich środków trwałych termocykler, zakupiony w 2003 r. W momencie przekazywania Podatnikowi, przedmiot darowizny był środkiem trwałym używanym.
W ocenie wnioskodawcy dostawa towarów używanych jest zwolniona od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jednak zgodnie z art. 44 ww. ustawy zwolnienie podatkowe nie ma zastosowania do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów używanych, poprzez wyłączenie tego zwolnienia dla towarów, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1-4. Podatnik wystawił zatem fakturę wewnętrzną ze stawką 22 % na przyjętą darowiznę i odprowadził należny podatek VAT.
W związku z tym, zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy zadeklarowanie ww. podatku było słuszne.


W myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 11 poz. 113), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jedynym wyjątkiem jest art. 11 wskazanej wyżej ustawy, który stanowi, iż za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem uważa się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Jednakże art. 11 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje w przedmiotowej sprawie zastosowania.
W sytuacji przedstawionej we wniosku, podatnik nabywa prawo do rozporządzania jak właściciel środkiem trwałym - termocyklerem, który w wyniku dokonanej dostawy przewożony jest z terytorium Niemiec na terytorium Polski. Dostawa następuje w wykonaniu umowy darowizny, a więc ma charakter nieodpłatny - nie towarzyszy jej żadne świadczenie wzajemne ze strony podatnika na rzecz dostawcy.
Pomimo, iż przedmiotowa czynność spełnia część cech zawartych w definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie podlega ona jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdyż jak wynika z treści art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług - opodatkowaniu podlega wyłącznie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj