Interpretacja Urzędu Skarbowego w Środzie Wielkopolskiej
DF/415-2/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-2/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odrębność
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Możliwość dokonywania przez męża odliczeń od podatku z tytułu wspólnie ponoszonych przez małżonków wydatków na budowę budynku mieszkalnego wybudowanego na działce nabytej w trakcie trwania małżeństwa przez żonę, z jej majątku odrębnego.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1995r. żona nabyła wraz z synem działkę budowlaną na prawach współwłasności, przy czym zakup działki przez żonę nastąpił z jej majątku odrębnego, pochodzącego z otrzymanej darowizny. Przedmiotowa nieruchomość nie została wniesiona do małżeńskiej wspólności majątkowej. Decyzja o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego została wydana na żonę, jednak wydatki na budowę budynku dokonywane były przez małżonków z ich majątku wspólnego. Odliczenia ulgi budowlanej w okresie od 1995r. do maja 2004r. (tj. dnia likwidacji działalności gospodarczej ) dokonywała żona. Obecnie, w ramach praw nabytych, pozostała do odliczenia ulga budowlana nie odliczona od podatku w latach poprzednich.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wnosi, że prawo do odliczeń od podatku ulgi mieszkaniowej posiada również mąż (prowadzący działalność gospodarczą w formie ryczałtu ewidencjonowanego), bowiem wydatki na budowę tegoż budynku ponoszone były wspólnie przez małżonków na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Odnosząc się do powyższego tut. organ podatkowy stwierdza, że:zgodnie z art. 4 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ... - podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 1 lit.a) - f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie. Jednocześnie, na mocy art.4 ust.2 wyżej powołanej ustawy, podatnikom tym przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.

Obowiązujący wówczas art.27a ust.1 pkt 1 lit.b) ustawy stanowił, iż podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2 - 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego. Uprawnionym do skorzystania z w/wym. ulg mieszkaniowych jest każdy podatnik będący osobą fizyczną, objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, tzn. mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Odliczenia z zakresu dużej ulgi mieszkaniowej stosuje się, jeżeli:- wydatki z nimi związane zostały faktycznie poniesione w danym roku podatkowym, oraz właściwie udokumentowane,- dotyczą budynków mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,- odliczane są do wysokości obowiązującego limitu.

Określony limit odliczeń z tytułu w/wym. wydatków dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń w ramach obowiązującego limitu dokonują zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków. W/wym. zasady rozliczenia małżonków wynikają z art.27a ust.8 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 31 marca 2005r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj