Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/DDz/415-5/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/DDz/415-5/05
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
czynsz
najem
przychód


Pytanie podatnika
Czy do przychodu w celu wyliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego należy przyjąć tylko kwotę czynszu wynienioną w umowie , czy też należy doliczyć opłaty związane z eksploatacją mieszkania, które zgodnie z umową ma ponosić najemca.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art.14a § 1 i art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z Pani wnioskiem z dnia 28.02.2005r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego – 01.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim stwierdza, iż stanowisko Pani przestawione w piśmie jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 28.02.2005r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego – 01.03.2005r.) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiony przez Panią stan faktyczny:
Dnia 01.03.2005r. podpisana została umowa najmu lokalu mieszkalnego, który jest własnością małżeńską. W umowie w § 3 strony uzgodniły, że wynajmujący ( właściciel ) będzie otrzymywał w gotówce do rąk własnych miesięcznie kwotę 800,-zł jako opłatę za korzystanie z lokalu. Niezależnie od tej kwoty najemca będzie ponosił wszystkie koszty związane z eksploatacją lokalu, tj. opłaty administracyjne wynikające z czynszu określonego przez spółdzielnię, a obejmujące opłaty za wodę ciepłą i zimną, windę, domofon, dozór wejść, wywóz śmieci, TV-SAT, wieczyste użytkowanie gruntu oraz gaz, energię elektryczną, abonament i rozmowy telefoniczne z aparatu telefonicznego znajdującego się w lokalu, a wynikające z otrzymanych faktur.
Wynajmujący będzie otrzymywał pieniądze wynikające z w/w kosztów w celu wpłacenia ich na konto administracji, zakładu energetycznego, telekomunikacji i gazownictwa mając na względzie regularność i terminowość spłat zobowiązań wobec w/w dostawców mediów.
Pytanie Pani sprowadza się do kwestii, czy do przychodu w celu wyliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego należy przyjąć tylko kwotę czynszu wymienioną w umowie, czy też należy doliczyć opłaty związane z eksploatacją mieszkania, które zgodnie z umową ma ponosić najemca. Wynajmujący jest jedynie pośrednikiem w spłacie zobowiązań wobec dostawców mediów.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 2 ust.1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne(Dz.U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art.14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „ spółką”. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się art.11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym – art. 6 ust.1 i ust.1a w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z umowy wynika, iż czynsz najmu strony ustalają w wysokości 800,- zł miesięcznie i płatny będzie z góry do dnia 10 każdego miesiąca do rąk wynajmującego (§ 3 umowy) oraz strony ustalają, iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, tzn. czynsz wyznaczony przez spółdzielnię mieszkaniową, opłaty za energię elektryczną, opłaty za gaz, ciepłą i zimną wodę oraz opłaty za abonament i rozmowy telefoniczne, przez czas trwania umowy, ponosić będzie najemca.

Z powyższego wynika, że najemca zobowiązał się do uiszczenia tych opłat. Natomiast ze złożonego pisma wynika, że najemca uiszcza w/w opłaty korzystając z Pani pośrednictwa.

Podstawą generowania przychodu z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 6 ust. 1a ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji podatnika. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu ( tj. czynsz wyznaczony przez spółdzielnię mieszkaniową, opłaty za energię elektryczną, opłaty za gaz, ciepłą i zimną wodę oraz opłaty za abonament i rozmowy telefoniczne), gdyż z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu „świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”, o których mowa w art. 6 ust. 1a w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

W świetle powołanych wyżej przepisów przychodem wynajmującego jest jedynie czynsz. Nie stanowią przychodu kwoty dodatkowych opłat, mimo Pani pośrednictwa w ich uiszczaniu, gdyż opłaty te nie powodują przysporzenia majątkowego po Pani stronie. Powyższe potwierdza pismo Ministerstwa Finansów z dnia 18.03.2004r. znak PB-2/MK/RB-033-050-132/04.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj