Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/22/04/AK
z 4 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/22/04/AK
Data
2004.10.04



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
nabycie
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
otrzymanie towaru


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć nabycie maszyny której zakup poprzedzony jest próbnym - 3 miesięcznym - okresem odpłatnego testowania. ?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii opodatkowania nabycia wewnątrzwspólnotowego maszyny, której zakup poprzedzony jest próbnym – 3 miesięcznym – okresem odpłatnego testowania.
Z treści pisma wynika, że w miesiącu czerwcu 2004 r. pracownicy firmy niemieckiej dostarczyli do firmy Podatnika maszynę oraz dokonali jej podłączenia wraz z próbnym uruchomieniem. Ponieważ maszyna pozostaje w Polsce przez okres trzech miesięcy celem sprawdzenia, czy spełnia oczekiwania Podatnika. Za testowanie powyższej maszyny firma niemiecka wystawia faktury. W przypadku pomyślnego przebiegu testu przedmiotowa maszyna zostanie przekazana spółce na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego wraz dostarczeniem faktury sprzedaży.
Zdaniem Podatnika próbne testowanie maszyny należy traktować jako wewnatrzwspólnotowe nabycie usługi (podatek VAT zostanie naliczony i odliczony), natomiast wewnątrzwspólnotwe nabycie maszyny nastąpi z chwilą dostarczenia faktury przez firmę niemiecką.

Odpowiadając na powyższe zapytanie należy ustalić czy czynność realizowana przez Podatnika stanowi nabycie wewnątrzwspólnotowe, czy też jest to czynność, o której mowa w art. 12 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – przemieszczenie towaru, który jest instalowany na terytorium kraju. Podatnik winien sam ocenić to zdarzenie, bowiem ma to decydujące znaczenie dla oceny czy sprowadzenie maszyn ma charakter nabycia wewnątrzwspólnotowego towaru, czy chodzi też o nabycie towaru instalowanego na terytorium kraju (patrz art. 12 ust. 1 w związku z art. 22, ust. 1 ustawy o PTU) podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 5 ustawy o PTU. Zakładając, że nastąpiło tu nabycie wewnątrzwspólnotowe towaru, obowiązek podatkowy wystąpi zgodnie z art. 20 ust. 5 z uwzględnieniem ust. 6 ustawy o PTU w przypadku uznania czynności za dostawę z montażem na terytorium kraju, obowiązek powstaje na zasadach ogólnych z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o PTU. Natomiast jeżeli w okresie testowania urządzenia podatnik nie nabył prawa do rozporządzania towarem – jak właściciel należy orzec o niewystąpieniu obowiązku podatkowego z tytułu nabycia towaru. Usługa testowania maszyny, za którą płaci Podatnik na terenie kraju stanowi w ocenie Urzędu usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Miejscem świadczenia (opodatkowania) jest miejsce świadczenia usługi – zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt. 2d ustawy – na terytorium kraju. Obowiązek zapłaty podatku od tej czynności ciąży zatem na nabywcy – zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o PTU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj