Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426-PD-415/05/05
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426-PD-415/05/05
Data
2005.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczyć od podatku nakłady remontowe wykonane w segmencie mieszlaknym zakupionym w 2001r dot. wykonania tynków, instalacji gazowej, wykończenia balkonów i tarasów, położenia posadzek, glazury i terakoty? Uważam, iz mogę skorzystać z przedmiotowego odliczenia w sytuacji gdy posiadam tytuł prawny do remontowanego budynku.


Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005r Nr 8, poz. 60), w związku ze złożonym przez Pana K. wnioskiem z dnia 11.01.2005r uzupełnionym w dniu 11.02.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, iż możliwe jest skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego w zakresie przedstawionym przez podatnika w zapytaniu tj w sytuacji gdy podatnik posiada tytuł prawny do remontowanego budynku mieszkalnego i ponosił wydatki związane z jego wykończeniem.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przedstawionym w powyższym piśmie stanem faktycznym, podatnik w grudniu 2001r zakupił segment mieszkalny. W 2004r ponosił wydatki na wykończenie wyżej wymienionego budynku. Do prac, które wykonane zostały w 2004r należą - wykonanie tynków, instalacji gazowej, wykończenie balkonów i tarasów, położenie posadzek, glazury i terakoty, zakup drzwi zewnętrznych i garażowych. Zdaniem podatnika wymienione wydatki na wykończenie segmentu mieszkalnego kwalifikują się do odliczenia od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zakres prac mieści się w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego zawartych w załączniku Nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Nadmienia, iż powyższe stanowisko podziela Ministerstwa Finansów, które stwierdza na stronach internetowych, że poniesione przez podatnika wydatki, w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym w takim budynku, zajmowanymi przez podatnika na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną omówione powyżej warunki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym, takich jak ścianki działowe, podłogi i posadzki, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych. Dlatego też podatnik uważa, iż wydatki te może odliczyć od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004r na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956). Jak stanowi powyższy przepis, wydatki o których mowa w art. 27a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r Nr 14 , poz. 176 ze zm) , poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i art.45 ust.3a pkt 1 ww ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003r. W świetle cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmiejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczonych na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, niezbędne jest, by wydatki te łącznie spełniały następujące warunki:

  • zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),
  • nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art.27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
  • mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r, opublikowanego w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust.17 ustawy),
  • dotyczą budynków lub lokali mieszkalnych mieszczących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust.7 pkt 2 ustawy).

Za wymieniony w art. 27a ust. 1 pkt1 ustawy tytuł prawny uważa się między innymi akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, umowę najmu, dzierżawy, przydział lokalu, umowę użyczenia, umowę podnajmu lub poddzierżawy, bądż inny stosunek zobowiązaniowy z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego. Odliczenie z tego tytułu przysługuje zgodnie z art.27a ust. 3 pkt 2 ustawy w wysokości 19% poniesionych w roku podatkowym wydatków, jednakże w okresie trzech lat kolejnych lat, począwszy od 01.01.2003r, nie może przekroczyć:

  • z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego - 4725,00zł,
  • z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego i lokalu mieszkalnego lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - 5.670,00zł,

W przypadku gdy łącznie z wymienionymi wyżej wydatkami podatnik ponosi wydatki na remont i modernizację instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych, urządzeń gazowych ma prawo powyższe limity podwyższyć odpowiednio o kwotę 945zł. Zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w ramach przysługującego limitu z uwzględnieniem dokonanych odliczeń za rok 2003. Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy poniósł Pan wydatki w 2004r na określony w zapytaniu zakres prac związanych z wykończeniem budynku mieszkalnego i wydatki te zostaną udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku będzie przysługiwało Panu prawo do skorzystania w zeznaniu rocznym za 2004r z ulgi podatkowej z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego, w ramach przysługującego limitu z uwzględnieniem dokonanych odliczeń za rok 2003.

Mając na względzie powyższe tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe Pana stanowisko w sprawie. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj