Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP/1/44/2/04/KM
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/1/44/2/04/KM
Data
2004.07.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dokumenty handlowe (dokumentacja handlowa)
faktura


Pytanie podatnika
Czy dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycie środków transportu podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych? Jaka stawka podatku VAT powinna zostać zastosowana na fakturze wewnętrznej przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu?


Urząd Skarbowy Kraków – Nowa Huta kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w sposób zasadniczy zmieniła zakres czynności będących przedmiotem opodatkowania. Obecnie na mocy art. 5 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. dpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3. import towarów,
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art, 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami , które w wyniku dokonanej dostawy są wysłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państw członkowskich rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę dostawy lub na ich rzecz.
Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest min. Podatnik podatku VAT wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, lub podatnikiem podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnik.
Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje zgodnie z art. 20 ust. 5 ww. ustawy tj 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust. 6-9.W przypadku gdy terminem, o którym mowa powyżej, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Natomiast w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika od wartości dodanej.
Podstawą opodatkowania jest kwota jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić.
Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. Ustawy wynosi 22 %.W zakresie w jakim towary podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wykonania ww. czynności.
Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia ponadto, że podatnik podatku VAT dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zobowiązany jest do wystawiania faktury wewnętrznej. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą ww. czynności dokonane w tym okresie.

Podatnicy podatku VAT dokonujący min. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okres miesięczny w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ww. ustawy podatnicy podatku VAT dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obowiązani są składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowująca o dokonaniach wewnątrzwspólnotowego nabyciach towarów zwane „informacjami podsumowującymi” za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu.
Na podstawie art. 103 ust. 4 ww. ustawy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczony zgodnie art. 99 ust. 1-3 lub 8 ww. ustawy, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju, to podatnik jest zobowiązany do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dnia od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Powyższe nie dotyczy podatników, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych lub używanych środków transportu w celu ich dalszej odsprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj