Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
FB/005-4/EJ/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FB/005-4/EJ/05
Data
2005.03.16



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
prawo nabyte
ulga mieszkaniowa
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
dotyczy skorzystania z ulgi mieszkaniowej w 2004 r., na zasadach praw nabytych przewidzianej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z 29 lipca 1997 r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005 r. Nr 8, póz, 60) po rozpatrzeniu zażalenia z 10 lutego 2005 r. odpostanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów z 31 stycznia 2005 r.Nr US 33/NL/LF/11/415/4111-9/05 uznającego stanowisko Państwa wyrażone we wniosku opisemną interpretację co do zakresu stosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącejulgi budowlanej w 2004 r. za nieprawidłowe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


orzeka


- odmówić uchylenia zaskarżonego postanowienia


Uzasadnienie


Wnioskiem z 17 stycznia 2005 r. wystąpili Państwo do Naczelnika UrzęduSkarbowego Warszawa - Mokotów o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej skorzystania z ulgi mieszkaniowej w 2004 r., na zasadach praw nabytych przewidzianej w ustawie o podatkudochodowym od osób fizycznych.


Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że w 2001 r. rozpoczęli Państwokorzystanie z ulgi mieszkaniowej z tytułu poniesionych wydatków związanych z zamiarem budowy budynku mieszkalnego.


Jednakże do rozpoczęcia planowanej inwestycji nie doszło, a w 2004 r. dokonali Państwo zakupu od developera nowo wybudowanego mieszkania na rynku pierwotnym.


Ponieważ przy budowie tegoż mieszkania zostały między innymi wykorzystane materiałyzakupione i rozliczone w ramach rozpoczętej wcześniej dużej ulgi budowlanej uważacie, żenabyliście prawo do kontynuowania ulgi w roku 2004 z tytułu wydatków poniesionych nazakup lokalu mieszkalnego.


Postanowieniem z 31 stycznia 2005 r. Nr US 33/NL/LF/il/415/4111-9/05 Naczelnik UrzęduSkarbowego Warszawa - Mokotów uznał Państwa stanowisko wyrażone we wniosku zanieprawidłowe.


W uzasadnieniu postanowienia stwierdził, że w świetle przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. opodatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz. 176 z późn. zm.)wydatki poniesione na zakup lokalu mieszkalnego od developera nie dają prawa doodliczenia ich od podatku, w ramach praw nabytych do ulgi z tytułu budowy budynkumieszkalnego.


Na powyższe postanowienie, w dniu 10 lutego 2005 r. zostało wniesione zażalenie, w którymwnoszą Państwo o jego uchylenie. W zażaleniu podkreślacie, że zakupione i rozliczone wramach "dużej ulgi budowlanej... materiały zostały w całości wykorzystane przy budowiezakupionego w 2004 r. mieszkania, co uprawnia do korzystania z ulgi na zasadzie prawnabytych. Sam zakup materiałów budowlanych nie mówi bowiem nic na temat inwestycji dojakiej mają one być wykorzystane. Zdaniem Państwa tą inwestycją jest zakup mieszkania,do budowy którego zostały wykorzystane materiały zakupione w celu realizacji potrzebmieszkaniowych, a nie fizycznie nie rozpoczęty plan budowy domu.


Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że brak jest podstawprawnych do zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów.Stosowanie bowiem do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianieustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatkudochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134,póz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatkuwydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy z dnia26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz. 17bze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. przysługuje na zasadachokreślonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków poniesionychod dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na kontynuację rozpoczętej inwestycji.Z brzmienia art, 27a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy wynika, że w ramach ulgi podatkowejzwiązanej z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika ustawodawcaodrębnie wymienił wydatki poniesione na: budowę budynku mieszkalnego (art. 27 ust 1 lit.a)oraz na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wtakim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniudziałalności gospodarczej (art. 27 ust. 1 pkt 1 lit. d),


Z przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego sprawy jednoznacznie wynika, że w2001 r. zostały poniesione wydatki związane z budową budynku mieszkalnego.


Oznacza to,że nabyli Państwo prawo do ulgi z tytułu wydatków poniesionych na cel wskazany w art. 27ust. 1 lit. a) cytowanej ustawy.W 2004 r. zostały poniesione wydatki na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnegood firmy developerskiej.


Poniesione w 2004 r. wydatki na zakup lokalu od developera (mimo wykorzystaniamateriałów zakupionych w 2001 r.) nie mogą być traktowane jako wydatki na budowębudynku mieszkalnego. Wydatki z tytułu zakupu lokalu mieściłyby się w zakresie ulgi, októrej mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia31 grudnia 2001 r,


W konsekwencji, wydatki na zakup lokalu mieszkalnego od developera nie dają prawa doodliczenia od podatku, w ramach praw nabytych do ulgi określonej w art. 27 ust. 1 pkt 1 lit.a) tj. ulgi z tytułu wydatków na budowę budynku mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj