Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hajnówce
P-I/415/03/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/415/03/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Hajnówce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
lokal użytkowy
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu usługi wynajmu powierzchni do zainstalowania automatów do gier o niskich wygranych należy opodatkować stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Z treści złożonego przez Pana wniosku z dnia 19.01.2005r. uzupełnionego w dniu 03.02.2005 r. wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pan lokal znajdujący się w Hajnówce przy ul. 11-go Listopada, który jest Pana własnością. Część tego lokalu o powierzchni 3 metrów kwadratowych wynajął Pan w dniu 13.01.2005 r. na podstawie umowy najmu dla X Sp. z o.o. z siedzibą w ..... celem zainstalowania automatów do gier o niskich wygranych. Z tego tytułu uzyska Pan przychód w postaci czynszu wyliczonego jako procentowy udział w kwocie miesięcznego dochodu pochodzącego z eksploatacji zainstalowanych na wynajmowanej powierzchni automatów. Czynsz płatny będzie miesięcznie z dołu w dniu otrzymania przez Najemcę wystawionej przez Pana faktury VAT.

Pana zdaniem przychód uzyskany z wynajmu należy opodatkować stawką 8,5%, a jego uzyskiwanie nie wyłącza Pan z grona osób opłacających zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z tym prosi Pan o wyjaśnienie, czy prawidłowy będzie zaproponowany przez Pana sposób ustalania stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usługi wynajmu powierzchni do zainstalowania automatów do gier o niskich wygranych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego przedmiotowej sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hajnówce stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 r. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176), w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Przychodem z działalności gospodarczej, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w cyt. wyżej. art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynosi 8,5% (art. 12 ust.1 pkt 3 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ).

W stanie faktycznym opisanym przez wnioskodawcę nie będzie miał zastosowania art. 8 ust.1 pkt. 3 lit. e wyłączający opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z wykazem usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznaczonych w/g PKWiU określonym w załączniku nr 2, wyłączenie nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu m.in. umów dzierżawy, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hajnówce podziela zaprezentowane w zapytaniu stanowisko , zgodnie z którym przychód uzyskany przez Pana z wynajmu części powierzchni lokalu, w którym prowadzi Pan działalność gospodarczą, celem zainstalowania automatów do gier o niskich wygranych należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, a jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, bądź zmiany przepisów prawa.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1 i art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj