Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chodzieży
PP/443-6/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/05
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
opodatkowanie
remont środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy dotacja otrzymana od organu założycielskiego na remont budynku szpitalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


Szpital Specjalistyczny zwrócił się z zapytaniem czy w momencie otrzymania dotacji od organu założycielskiego - Sejmiku Wojewódzkiego - przeznaczonej na remont budynku, należy wystawić fakturę wewnętrzną i ująć ją w rejestrze sprzedaży oraz deklaracji VAT- 7 tego miesiąca ?

Zdaniem wnioskodawcy nie zachodzi w tym przypadku taki obowiązek.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, zm. z 2005 r. Dz. U. Nr 14, poz. 113) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32,art.119 oraz art. 120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powyższego przepisu wynika, iż istotnym znaczeniem jest przyporządkowanie otrzymanej dotacji do konkretnej dostawy lub usługi, bowiem tylko te dotacje, które bezpośrednio są związane z daną dostawą lub usługą podlegają opodatkowaniu.

Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie kosztów działalności lub przekazane na realizację konkretnych zadań inwestycyjnych nie będą zwiększały u jednostki podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym, dotacja otrzymana przez Szpital na remont budynku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie należy więc wykazywać jej w rejestrze sprzedaży ani w deklaracji VAT-7, jednakże zgodnie z art. 90 ust.7 ustawy o VAT kwotę otrzymanej dotacji wlicza się do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Dodaje się, iż stosownie do art. 106 ust.7 w/w ustawy faktury wewnętrzne wystawiane są jedynie w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust.2 i art. 8 ust.2 , wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj