Interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie
PD/F/415/23/2005
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/F/415/23/2005
Data
2005.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Śremie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione w 2004 roku, związane z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności, podlegają odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w 1999 roku podatniczka poniosła wydatki na spłatę pozostałej części kredytu mieszkaniowego i odsetek od tego kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową przed 31 maja 1992r. Wydatek powyższy podatniczka odliczyła w zeznaniu PIT-30 w ramach oddzielnego limitu na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętych przez spółdzielnię mieszkaniową do dnia 31 maja 1992 kredytów na budownictwo mieszkaniowe. W 2004 roku podatniczka poniosła wydatek na przekształcenie mieszkania lokatorskiego na własnościowe. Wpłaconą kwotę Spółdzielnia zaliczyła na poczet spłaty kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową przed 31 maja 1992r.

Według wnioskodawcy, poniesione w 2004 roku wydatki podlegają odliczeniu od podatku na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie stwierdza, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatniczki.
Podatnicy, którzy w latach 1992-1994 ponosili wydatki z tytułu spłaty zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do dnia 31 maja 1992 r. kredytów na budownictwo mieszkaniowe, o których mowa w przepisach dotyczących wykupu odsetek od kredytów ze środków budżetu państwa oraz na spłatę odsetek od tych kredytów, mogli te wydatki odliczać od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.), który stanowił, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika, przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem wkładu wynikającego z przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Przedmiotowe wydatki ponoszone w latach następnych tj. w latach 1995-1999 podlegały dalszemu odliczeniu od dochodu ale już w ramach odrębnej ulgi jako spłata zadłużenia z tytułu zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 maja 1992 r., kredytów na budownictwo mieszkaniowe zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1994 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 5, poz. 25) i art. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 137, poz. 638).

Wydatki poniesione przez podatników na spłatę zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do dnia 31.05.1992 r. kredytów na budownictwo mieszkaniowe od 1.01.2000 r. podlegały odliczeniu od podatku na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej. Od 2002 r., ulga ta przestała obowiązywać, jednak zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), na zasadzie praw nabytych, osoby, które w latach 1997 - 2001 nabyły prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c, tj. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej (w tym spłata kredytu na cele mieszkaniowe zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową do 31.05.1992 r.) mają prawo do odliczania od podatku dalszych ponoszonych wydatków na kontynuację danej inwestycji, poczynionych po 31.12.2001 r. Możliwość dokonywania tych odliczeń została ograniczona czasowo do 31.12.2004r.

Z danych jakimi dysponuje tutejszy organ wynika, iż do 1999 podatniczka ponosiła wydatki na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową do dnia 31 maja 1992 r. kredytu na budownictwo mieszkaniowe i te wydatki odliczyła od dochodu w ramach oddzielnej ulgi. W latach 2000-2001 podatniczka nie korzystała z odliczeń od podatku wydatków z tytułu wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej. Następnie w 2004 roku poniosła wydatek w postaci uzupełnienia wkładu budowlanego związanego z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W związku z tym, że w latach 2000-2001 podatniczka nie korzystała z odliczeń z w/w tytułu, nie nabyła prawa do odliczeń, nie może poniesionego wydatku na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu odliczyć od podatku za rok 2004 w ramach tzw. „praw nabytych” na podstawie art. 4 ust. 2 wyżej powołanej ustawy z dnia 21.11.2001r.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj