Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP443/22/2005/BF
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/22/2005/BF
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
kolonie i obozy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT opodatkować kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży w schronisku górskim?


Z treści złożonego wniosku wynika, iż Pan prowadzi Schronisko Górskie „.......” w ..... W okresie zimowym świadczy usługi noclegowe, wyżywienia i wyciągu narciarskiego dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej. Pobyt w schronisku organizowany jest przez szkoły, rady rodziców lub stowarzyszenia działające przy szkołach.

Zdaniem wnioskodawcy usługi jakie świadczy na rzecz tych grup powinny być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7% .

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żywcu stwierdza co następuje.

Począwszy od dnia 25 czerwca 2004 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541), które w § 1 pkt 5 dodało m.in. do § 8 zmienianego rozporządzenia pkt 16 i pkt 17.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 16 zwolnieniu od podatku podlegają usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci (PKWiU ex 55.23.11) w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873).

Zgodnie z ustawową definicją zawartą w przepisie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

Organizacjami pozarządowymi są, nie będące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i nie działające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nie posiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Sfera zadań publicznych obejmuje natomiast m. in. zadania w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób (art. 4 ust. 1 ustawy).

W świetle powyższego, organizacje wykonujące działalność pożytku publicznego, świadczące usługi sklasyfikowane wg symbolu PKWiU ex 55.23.11, mają prawo do zwolnienia z podatku tych czynności na mocy przytoczonego przepisu § 8 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Finansów.

Wnioskujący, właściciel schroniska nie jest organizacją prowadzącą działalność pożytku publicznego, w związku z tym do świadczonych przez siebie usług polegających na organizowaniu kolonii dla dzieci nie może zastosować zwolnienia z podatku, wynikającego z przepisu § 8 ust. 1 pkt 16 cytowanego rozporządzenia

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 17 tegoż rozporządzenia zwalnia się od podatku usługi obozów, kolonii lub usługi o podobnym charakterze, organizowane przez szkoły i inne jednostki objęte ustawą o systemie oświaty, świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek.

W myśl art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) system oświaty obejmuje: 1) przedszkola, 2) szkoły, 3) placówki oświatowo-wychowawcze, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego, 3a) placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, 3b) placówki artystyczne, 4) poradnie psychologiczno-pedagogiczne, 5) młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki stosowania szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, 6) skreślony, 7) placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, 8) Ochotnicze Hufce Pracy - w zakresie kształcenia i wychowywania ich uczestników, 9) zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli, 10) biblioteki pedagogiczne, 11) kolegia pracowników służb społecznych.

Jeżeli więc wyżej wymienione jednostki są organizatorami obozów, kolonii lub usług o podobnym charakterze, a usługi są świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych jednostek to w/w usługi korzystają ze zwolnienia określonego w § 8 ust. 1 pkt 17 cyt. rozporządzenia.

Wnioskujący, właściciel schroniska nie jest organizacją pożytku publicznego, nie jest też jednostką objętą ustawą o systemie oświaty – tak więc opodatkowanie usług turystycznych świadczonych we własnym zakresie przez podatnika następuje na ogólnych zasadach – według stawek właściwych ze względu na klasyfikację statystyczną.

Zgodnie z poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7% podlegają usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU ex 55.2), z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15).

W okresie do 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się także do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

    1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
    2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj