Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim
US.I/4/415-3/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/4/415-3/05
Data
2005.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
osoba samotnie wychowująca dzieci


Pytanie podatnika
Czy przepisy prawa podatkowego zezwalają na rozliczenie wspólne z dziećmi jako osoba samotnie wychowująca dzieci zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli obecna żona nie przysposobiła dzieci?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) oraz art. 6 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu zapytania z dnia 12.01.2005 r. podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przestawione stanowisko w zapytaniu jest nieprawidłowe.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że w 2003 roku ożenił się. Obecna żona nie przysposobiła dzieci, nie jest ich prawnym opiekunem.

Jedynym opiekunem i jedyną osobą uprawnioną do dysponowania rentą jest podatnik wnoszący zapytanie.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego zezwalają na rozliczenie wspólne z dziećmi jako osoba samotnie wychowująca dzieci zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 6 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 6 ust. 5 powołanej wyżej ustawy za osobę samotnie wychowującą małoletnie dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Definicja ta jest wyczerpująca i nie przewiduje innych przypadków.

Aby skorzystać z przedmiotowego sposobu rozliczenia rodzic musi samotnie wychowywać małoletnie dziecko. Wychowywać - wg słownikowego pojęcia - to zapewnienie osobie niedorosłej osiągnięcia rozwoju fizycznego i psychicznego, zapewnienie opieki istocie niedorosłej i doprowadzenie jej do samodzielności.

W związku z tym, że podatnik pozostaje w związku małżeńskim i nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych w przepisie cytowanym wyżej nie przysługuje Panu prawo do rozliczenia podatku na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących małoletnie dzieci.

Nadmienia się, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wnoszącego zapytanie i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla wnoszącego zapytanie, natomiast wiąże właściwy organ podatkowy i właściwy organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj