Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US. 436/IC/1/2005
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US. 436/IC/1/2005
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
masa upadłościowa
sprzedaż przedsiębiorstwa
upadłość


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży przedsiębiorstwa w upadłości będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.01.2005 r. złożonego przez pana Bernarda S., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 1.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe:

Pan Bernard S. w dniu 1.02.2005 r. złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej kwestii: podatnik w dniu 19.01.2005 r., aktem notarialnym obejmującym warunkową umowę sprzedaży, nabył majątek po upadłym przedsiębiorstwie "U." sp. z o.o. z siedzibą w S. Z treści powyższego wniosku wynika, iż w skład tego majątku wchodzą nieruchomości gruntowe wraz z budynkami a także ruchomości, które wyczerpują cały majątek upadłego przedsiębiorstwa. W rozpatrywanym wniosku pan Bernard S. zwraca się z zapytaniem czy przedmiotowa sprzedaż będzie objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy powyższa czynność cywilnoprawna będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ faktycznie zbywane są rzeczy, tj. nieruchomości gruntowe wraz z budynkami oraz urządzenia i maszyny, które wyczerpują cały majątek przedsiębiorstwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, po zapoznaniu się z przedstawionym przez podatnika stanem faktycznym, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi temu nie podlegają umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Użyte w cytowanej ustawie pojęcie rzeczy interpretują przepisy prawa cywilnego, zgodnie z którymi rzeczami są tylko przedmioty materialne, które dzielą rzeczy na nieruchomości (grunty, budynki lub części tych budynków, jeżeli na mocy odrębnych przepisów stanowią odrębny od gruntów przedmiot własności) i ruchomości. Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem nabycia przez podatnika jest masa upadłości przedsiębiorstwa "U." sp. z o.o. z siedzibą w S., składająca się zgodnie z aktem notarialnym nr Rep. 354/2005 z nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami oraz ruchomości, zatem zgodnie z przepisem art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiotowa sprzedaż będzie korzystała z wyłączenia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko tutejszego organu zgodne jest ze stanem prawnym obowiązującym w dniu datowania niniejszego postanowienia. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b § 5 ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj