Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/90/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/90/04
Data
2004.07.20



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
diety
rada
świadczenie nienależne
zwrot


Pytanie podatnika
W jakiej kwocie powinien być dokonany przez radnych zwrot nadpłaconych przez urząd miasta diet, tj. czy zwrot ten powinien być dokonany w kwocie brutto czy też netto?


W związku ze złożeniem pisemnego zapytania o zakres stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.05.2004 r. (data wpływu: 26.05.2004 r.), Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po analizie przedstawionego w przywołanym piśmie stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

Urząd zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym kwoty, w jakiej powinien być dokonany przez radnych zwrot nadpłaconych przez ten Urząd diet - tj. czy zwrot ten powinien być dokonany w kwocie brutto czy też netto.
Urząd dokonał w okresie od 01.01.2002 r. do 31.05.2003 r. wypłaty kwot diety na rzecz radnych z tytułu ich udziału w posiedzeniach i komisjach Rady w wysokości wyższej od przysługującej. Od wypłaconych diet odprowadzono zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W związku z dokonanym zawyżeniem wypłat diet Urząd zwrócił się do radnych o zwrot nadpłaconych kwot.
Część radnych zadeklarowała zwrot nadpłaty w wysokości kwoty netto - bez odprowadzonej przez płatnika zaliczki na podatek, pod warunkiem rozłożenia należności na raty.

Zdaniem Urzędu podatnik winien nadpłaconą kwotę diety zwrócić na konto płatnika w kwocie brutto. Po spłacie całej kwoty przypisanej do zwrotu na podstawie sporządzonej korekty PIT-R dokonać korekty rozliczenia w urzędzie skarbowym.

Podstawowym aktem prawnym mającym zastosowanie do rozstrzygnięcia wątpliwości wnioskodawcy jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 tej ustawy, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nadpłacona kwota diet nie została potrącona przez płatnika. A zatem zwrot nadpłaconych przez Urząd diet powinien zostać dokonany z uwzględnieniem pobranego podatku dochodowego. Wówczas - jak wynika z treści przywołanego wyżej art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty brutto zwróconych przez nich, nienależnie pobranych świadczeń od przychodów osiągniętych w bieżącym roku podatkowym.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj