Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDC/415/21/LUG/05
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDC/415/21/LUG/05
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy od podatku dochodowego obliczonego od dochodu z wynagrodzenia ze stosunku pracy można odliczyć w zeznaniu rocznym składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, pobraną przez płatnika od świadczenia pieniężnego otrzymanego przez żołnierza zwalnianego z zawodowej służby wojskowej, opodatkowanego w sposób zryczałtowany ?


Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w 2004r. Wojskowe Biuro Emerytalne wypłaciło podatnikowi, żołnierzowi zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba stała, niezależnie od odprawy, 12-to miesięczne, należne po zwolnieniu ze służby, uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974r. o uposażeniu żołnierzy niezawodowych, tekst jednolity - Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 693 ze zm. - obowiązująca do dnia 1 lipca 2004r.).

Wypłacając przedmiotowe uposażenie Wojskowe Biuro Emerytalne potrąciło 20% zryczałtowany podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z WBE podatnik nie otrzymał informacji PIT 11/8B, lecz zaświadczenie o wypłaceniu 12 - sto miesięcznego uposażenia oraz o wysokości potrąconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Za rok 2004r. podatnik uzyskał również dochody ze stosunku pracy i w związku z tym pojawiły się u podatnika wątpliwości, czy możliwym jest odliczenie od podatku połączonych składek (z uposażenia rocznego oraz pobrane z wynagrodzenia za pracę) pobranych na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik jednocześnie stoi na stanowisku, że skoro uzyskał dochody z innego źródła niż wspomniane wyżej roczne uposażenie, to ma on prawo do "odliczenia potrąconej przez WBE składki na ubezpieczenie zdrowotne, na podstawie otrzymanego zaświadczenia - do wysokości pobranego podatku."

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, zwanej w dalszej części "updof", podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:
1) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,
2) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,
- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Dochód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym obliczonym według skali podatkowej określonej w art. 27 updof.

Z powołanych przepisów wynika, że od podatku dochodowego obliczonego od dochodu z wynagrodzenia ze stosunku pracy można odliczyć składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobraną przez płatnika od świadczenia pieniężnego otrzymanego przez żołnierza zwalnianego z zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba stała, gdyż świadczenie to nie jest wymienione w art. 21, 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wolne od podatku i nie zaniechano od niego poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie żądanej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku jest prawidłowe jednakże z zastrzeżeniem, iż odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku jedynie do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć kwoty podatku wykazanego w poz. 101 zeznania PIT-37 lub poz. 169 zeznania PIT-36.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj