Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-39-55/05/AJ
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-39-55/05/AJ
Data
2005.04.12



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przejęcie
przejęcie spółki
przychód
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wierzytelności, która przysługiwała spółce przejętej generuje przychód lub stratę w Spółce, która jest spółką przejmującą?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 21.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.01.2005 r.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika w zakresie skutków podatkowych przejęcia wierzytelności spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, w dniu 31.12.2004 r. nastąpiło połączenie Spółki z jej spółkami zależnymi poprzez przeniesienie całego majątku spółek przejmowanych na Spółkę, jako spółkę przejmującą. Spółka planuje sprzedać jedną z wierzytelności, które pierwotnie przysługiwała jednej ze spółek zależnych, a która została przejęta przez Spółkę.

Spółka prosi o wyjaśnienie, czy sprzedaż wierzytelności, która przysługiwała spółce przejętej generuje przychód lub stratę w Spółce, która jest spółką przejmującą.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jako następca prawny spółek przejmowanych, weszła we wszystkie prawa i obowiązki tychże spółek, między innymi weszła w prawa wierzyciela wierzytelności spółek przejmowanych. Tym samym Spółka ma możliwość sprzedać przedmiotowe wierzytelności oraz wygenerować, na zasadach ogólnych, dochód lub stratę na tejże sprzedaży.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki wyrażone we wniosku.

Jak stanowi art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 z póź. zm.) spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Połączenie może być dokonane m. in. na podstawie art. 492 § 1 pkt 1, t. j. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Spółki przejmowane zostają rozwiązane zgodnie z art. 493 § 1, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Natomiast połączenie następuje, w myśl art. 493 § 2, z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej (dzień połączenia).

Na podstawie art. 494 § 1 spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Ostatni przepis zawiera zasadę sukcesji generalnej.

Zasada ta została wyrażona na gruncie prawa podatkowego w art. 93 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z § 1 tego przepisu osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1) osób prawnych,

2) osobowych spółek handlowych,

3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1) innej osoby prawnej (osób prawnych),

2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

W myśl przedstawionych przepisów Spółka jest następcą prawnym spółek przejmowanych. Spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych, w tym również w prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego. W omawianej sytuacji oznacza to, że Spółka przejęła wszystkie wierzytelności spółek zależnych.

W związku z powyższym sprzedaż wierzytelności, która przysługiwała spółce przejętej wpłynie na przychód lub koszty uzyskania przychodu w Spółce, jako spółce przejmującej.

Interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 21.01.2005 r. w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne oraz uznania za koszt uzyskania przychodu straty, która powstaje w wyniku sprzedaży przedawnionych wierzytelności zostaną zawarte w odrębnych postanowieniach.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj