Interpretacja Urzędu Skarbowego w Trzebnicy
PP 0090/1/01/05
z 4 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 0090/1/01/05
Data
2005.02.04



Autor
Urząd Skarbowy w Trzebnicy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
informacja podsumowująca
próbki
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości, czy otrzymywane nieodpłatnie próbki, wzory produktów na podstawie rachunku od kontrahenta będącego podatnikiem podatku od wartośći dodanej należy ujmować w kwartalnej informacji podsumowującej. Zdaniem podatnika zdarzenia wymienionego nie należy ujmować w informacji podsumowującej.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy oceniając stanowisko podatnika informuje, iż jest ono prawidłowe, przy zachowaniu wszystkich warunków przedstawionego stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 tego artykułu. Jednakże, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, nie stanowiłaby u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ustawy (...).
Przez próbkę, stosownie do postanowień art. 7 ust. 7 ustawy rozumieć należy najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość wręczanych (przekazywanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Jeżeli zatem przekazywane przez podatnika próbki produkowanych towarów spełniają kryteria określone w art. 7 pkt 7a ich wręczanie nie ma charakteru handlowego, to zgodnie z art. 7 ust. 3 ww. ustawy przekazania te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast, jeżeli dokonana dostawa (tu przekazanie próbek) nie będzie spełniała cech, o których mowa powyżej wówczas uznać należy, iż będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia stosownie do zapisu art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o VAT.
Aby doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, muszą być spełnione poszczególne elementy definicji określonej w art. 9 ustawy. Ustawodawca postanowił bowiem objąć podatkiem od towarów i usług jednak tylko nabycie towarów za wynagrodzeniem, co zaznaczone jest w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy.
dpłatne otrzymanie od kontrahenta zagranicznego próbek towarów bezpośrednio związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie jest traktowane jako nabycie wewnątrzwspólnotowe; nie trzeba więc określać podstawy opodatkowania ani momentu powstania obowiązku podatkowego, a także sporządzać faktur wewnętrznych. Nie należy również ujmować tego zdarzenia gospodarczego w informacjach podsumowujących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj