Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI-443/31/05/AP
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI-443/31/05/AP
Data
2005.03.25



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracje
następstwo prawne
połączenie
przejęcie
sukcesja


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy formularzy VAT-7, VAT-R, VAT-R/UE, VAT-Z składanych przez spółki: przejmowaną i przejmującą w przypadku połączenia przez przejęcie.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2005r., który wpłynął w dniu 13.01.2005r. do tut. urzędu, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie dotyczącym deklaracji VAT-7 jest nieprawidłowe, natomiast w zakresie dotyczącym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i załącznika do przedmiotowego zgłoszenia VAT-R/UE oraz zgłoszenia VAT-Z jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.01.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści przedstawionej przez wnioskodawcę wynika, że z dniem 07 stycznia 2005r. doszło do wpisu przez Krajowy Sąd Rejonowy w Katowicach połączenia spółki przejmowanej ze spółką przejmującą z jednoczesnym wpisem zmiany nazwy spółki przejmującej. Połączenie nastąpiło przez przejęcie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca wydała jednemu wspólnikowi, w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy – kodeks spółek handlowych.

W związku z powyższym stanem faktycznym zdaniem wnioskodawcy:

  • spółka przejmująca składa w urzędzie skarbowym aktualizację dotychczasowych zgłoszeń tj.: VAT-R oraz VAT-R/UE,
  • przyjmując, że okresem rozliczeniowym jest miesiąc, spółka przejmująca składa deklarację VAT-7 za okres od 01 do 31 stycznia 2005r., ujmując w niej wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące obu jednostek, a tym samym spółka przejęta nie składa za styczeń 2005r. żadnej deklaracji,
  • w imieniu spółki przejmowanej, spółka przejmująca jako sukcesor praw i obowiązków sporządza VAT-Z.

Zasadniczo, na gruncie prawa handlowego, regulacje dotyczące łączenia się spółek kapitałowych znajdują się w przepisach art. od 491 do 527 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000r., Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Z uregulowań powyższych wynika, że spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą. Połączenie to może być dokonane m.in. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Spółka przejmowana zostaje rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Natomiast połączenie następuje z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej. Zgodnie z art. 494 ww. ustawy, spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Połączenie spółek następuje zatem z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia) i z tym dniem, spółka przejmująca wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Charakter prawny deklaracji podatkowych występujących w podatku od towarów i usług, terminy składania deklaracji i podmioty, na których ciąży obowiązek ich składania jak również dokumentów związanych z rejestracją podatników podatku od towarów i usług zostały unormowane w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) oraz w wydanych na jej podstawie: rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 89, poz. 852) oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 05 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 55, poz. 539).

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, a mianowicie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 art. 15 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, obowiązani są do składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

W związku z powyższym, spółka przejmowana, obowiązana do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, składa deklarację VAT-7 za okres od 01 do 06 stycznia 2005r., gdyż w tym okresie posiadała ona odrębny byt prawny, a jej rozwiązanie nastąpiło dopiero w dniu wpisu do rejestru tj.: 07 stycznia 2005r. Tym samym spółka przejmująca, obowiązana do składania deklaracji miesięcznych, składa deklarację za okres od 01 do 31 stycznia 2005r.

W myśl art. 96 ust. 6 wspomnianej ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zgłoszenie VAT-Z) składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A zatem zasadniczo to spółka przejmowana składa w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgłoszenie zaprzestania działalności. W opinii tutejszego urzędu, w imieniu spółki przejmowanej zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności, jako sukcesor praw i obowiązków może także sporządzić spółka przejmująca.

Stosownie do art. 96 ust. 12 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r., jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Skoro zatem nastąpiła zmiana danych zgłoszonych uprzednio przez podatnika, spółka przejmująca aktualizuje dane składając zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, wraz z załącznikiem VAT-R/UE, stanowiącym Informację dotyczącą obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj