Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/52/04
z 19 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/52/04
Data
2004.05.19



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
praca naukowa
pracownik
prawa autorskie
umowa o pracę
urlop


Pytanie podatnika
Czy pracownikowi naukowemu - nauczycielowi akademickiemu, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 %, jeżeli przebywa on na urlopie naukowym lub wypoczynkowym?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 11.03.2004 r. (data wpływu 15.03.2004 r.), bez znaku, uzupełnione pod względem wymogów formalnych w dniu 29.03.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w przedmiocie kosztów uzyskania przychodów nauczycieli akademickich (pracowników Akademii), stanowiących honorarium za przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu naukowego w przypadku, gdy nauczyciel akademicki przebywa na tzw. urlopie naukowym na podstawie art. 109 ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.), przedstawia następującą informację w ww. zakresie.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony przez Urząd Skarbowy Kraków Stare Miasto w piśmie z dnia 30 stycznia 2003 r., przytoczonym we wniosku o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczący zasad określenia stosowania stawki.
Zakres stosowania 50 % stawki kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń pracowników naukowych, zależy od zakresu wykonywanych przez pracownika prac o twórczym charakterze, co znaleźć winno odzwierciedlenie w określeniu obowiązków służbowych pracownika i prowadzonej przez pracodawcę stosownej ewidencji. Jeżeli z umowy o pracę wynika, że wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia podstawowego oraz wynagrodzenia (honorarium) z tytułu korzystania z praw autorskich, podwyższona stawka kosztów uzyskania przychodów znajduje zastosowanie tylko w odniesieniu do tej części wynagrodzenia.
Ewidencja pracodawcy powinna zawierać wykaz prac, które mogą stanowić przedmiot prawa autorskiego oraz wynagrodzeń wypłacanych z tego tytułu.
W myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), 50 % stawka kosztów uzyskania przychodów znajduje zastosowanie w odniesieniu do korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami. Musi istnieć możliwość wyodrębnienia przychodów, uzyskanego z powyższego tytułu od innych składników wynagrodzenia.

Zdaniem tutejszego organu, brak jest dostatecznych podstaw do uznania, iż 50% stawka kosztów uzyskania przychodów winna być stosowana do badań naukowych (badania statutowe, badania własne) w okresie przebywania pracownika na płatnym urlopie, o którym mowa w art. 109 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym.
Przebywając na urlopie pracownik nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy, urlop udzielany jest dla celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego (art. 109 ust. 1 i 3 ustawy o szkolnictwie wyższym), lub na przygotowanie rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej (art. 109 ust. 2 ww. ustawy).Jak stanowi art. 109 ust. 6 ustawy o szkolnictwie wyższym, do wynagrodzenia za czas urlopów płatnych, o których mowa w art. 109 ust. 1-5, stosuje się przepisy art. 108 ust. 5 i 6, tj. przepisy dotyczące zasad ustalania wynagrodzenia w okresie przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 904 ze zm.), jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
Przesłanką do zastosowania art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest, jak wskazano wyżej, wypłata wynagrodzenia (honorarium) za przeniesienie praw do utworu lub korzystanie z praw do niego.

Zastosowanie 50 % stawki kosztów uzyskania przychodów byłoby zatem możliwe wówczas, gdy w okresie przebywania pracownika na płatnym urlopie naukowym nastąpiłoby przyjęcie przez pracodawcę utworu i wypłata wynagrodzenia, o którym mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj