Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-38/05/IJ-25328
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-38/05/IJ-25328
Data
2005.04.29



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
dostawa
poczęstunki
szkolenie
szkolenie pracownicze
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług zużycia towarów na poczęstunki w trakcie narad i szkoleń swoich pracowników.


Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka dokonuje zużycia towarów na poczęstunki w trakcie narad i szkoleń swoich pracowników. Wydanie towarów (głównie artykułów spożywczych) na poczęstunki w trakcie narad i szkoleń nie wynika z przepisów BHP

Zgodnie ze stanowiskiem Strony, zużycie towarów w trakcie narad i szkoleń pracowników nie podlega opodatkowaniu na mocy art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT zgodnie, z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a zużycie towarów w trakcie narad i szkoleń nie mieści się w zakresie pojęcia „przekazanie”. Spółka nie odlicza podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów, które następnie zostają zużyte w trakcie narad i szkoleń pracowniczych i nie wystawia faktur wewnętrznych (nie odprowadza podatku należnego)od tych czynności.

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynności opodatkowane wyliczone są w art. 5 ust. 1, zgodnie z którym, opodatkowaniu podlega:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w treści art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podatkowi od towarów i usług podlega dostawa towarów i świadczenie usług o charakterze odpłatnym, jednak ustawodawca określił przypadki, w których czynności nieodpłatnego przekazania towarów zrównano z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Zatem zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z treści art. 7 ust. 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że opodatkowaniu podlega zgodnie z pkt 1 ww. art. 7 ust. 2 przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia. Tak więc ustawodawca w art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy rozróżnił czynności przekazania i zużycia towarów, a ponadto poddał opodatkowaniu zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na określone cele wskazanych tam osób, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zużycie przez Podatnika produktów spożywczych na naradach oraz w trakcie szkoleń pracowniczych nie stanowi przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy. Stanowisko takie znajduje oparcie między innymi w wyroku NSA z dnia 26 września 2000 r. (sygn. akt. III SA 1994/99), w którym orzeczono, że reprezentacja i reklama jest to oddziaływanie na zewnątrz na nieokreślonego kontrahenta, wobec czego zużycie przez Spółkę artykułów spożywczych (kawy, herbaty, cukru, ciastek) w trakcie narad oraz szkoleń pracowniczych nie stanowi zużycia ich na cele reprezentacji i reklamy.

Tego rodzaju zużycie towarów (produktów spożywczych) w trakcie prowadzonych narad oraz szkoleń pracowniczych – do których nie obligują Podatnika żadne przepisy prawa – zdaniem tut. Organu podatkowego spełnia znamiona przekazania i zużycia towarów na cele osobiste pracowników tzn. cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jeżeli więc przy nabyciu tych towarów Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, ich zużycie w trakcie narad oraz szkoleń pracowniczych podlega opodatkowaniu (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy). Natomiast jeżeli Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego to zużycie takie nie będzie podlegało opodatkowaniu.

Jednostka w piśmie wskazała, iż w przypadku zużycia towarów w trakcie narad oraz szkoleń nie odlicza podatku naliczonego i nie wystawia faktur wewnętrznych (nie odprowadza podatku należnego) od tych czynności. Z powyższego wynika, iż Spólka postępuje prawidłowo, jednakże ten skutek prawny błędnie wywodzi z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku VAT. W powyższej sytuacji będą miały zastosowanie unormowania zawarte w art. 7 ust. 2 pkt 1 cytowanej powyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj