Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PP/443-84/04
z 10 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-84/04
Data
2005.01.10



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
przerób uszlachetniający
stawki podatku
umowa trójstronna
uszlachetnianie


Pytanie podatnika
Czy mogę wobec dostaw towarów w okresie od 01.05.2004 r. do momentu wejścia w życie rozporządzenia Min. Fin z dnia 11.10.2004 r. dokonać korekt faktur i zastosować stawkę 0% ?
Jaki katalog dokumentów muszę posiadać, aby sprostać wymaganiom zawartym w § 7 ust. 2 w związku z § 7a ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Min. Fin. ?


Na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 01.12.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach informuje, że od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 19.10.2004 r., tj. do dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 2277) dostawa towarów - w sytuacji, gdy dokonywana jest dostawa surowców do polskiego podmiotu gospodarczego, a następnie surowiec ten ulega uszlachetnianiu i w postaci wyrobu gotowego dostarczany jest do kraju członkowskiego UE, a płatność jest otrzymywana od podmiotu zagranicznego UE na podstawie umowy trójstronnej - jest opodatkowana według stawek właściwych dla danego towaru w kraju. W powyższej sytuacji nie mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, gdyż zgodnie z przepisem art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Ponadto, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:
1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W opisanym we wniosku przypadku towary mają być dostarczone do podmiotu znajdującego się w kraju, który następnie po przerobieniu tych towarów dokona ich wysyłki do Niemiec. Z uwagi na powyższe, w opisanej sytuacji mamy do czynienia z dostawą towarów w kraju, a nie z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Natomiast zgodnie z § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 2277) obowiązującego od 19.10.2004 r., w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 i Nr 145, poz. 1541) wprowadzono następujące zmiany: po § 7 dodano § 7a w brzmieniu: „§ 7a. 1. Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku, gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. 2. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów: 1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów; 2) przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy; 3) wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów; 4) otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego; 5) posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.”

W związku z powyższym dostawa towarów od dnia 19.10.2004 r. - w sytuacji, gdy dokonywana jest dostawa surowców do polskiego podmiotu gospodarczego, a następnie surowiec ten ulega uszlachetnianiu i w postaci wyrobu gotowego dostarczany jest do kraju członkowskiego UE, a płatność jest otrzymywana od podmiotu zagranicznego UE na podstawie umowy trójstronnej, zgodnie z w/w przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. i po spełnieniu warunków w nich zawartych podlega opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 0%. Przepisy w/w rozporządzenia nie precyzują, jakie dokumenty podatnik musi posiadać, w związku, z czym podatnik jest zobowiązany posiadać wszelkie dokumenty, z których wynika, że towary zostaną po wykonaniu usług wywiezione z terytorium kraju. Takim dokumentem może być umowa zawarta z kontrahentami, oświadczenie podmiotu świadczącego usługę.

W okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 19.10.2004 r. właściwą stawką podatku VAT do dostaw towarów opisanych w piśmie z dnia 01.12.2004 r. była stawka w wysokości 22% i zmiana wprowadzona przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. nie uprawnia do korekt faktur VAT za ten okres zmieniających stawkę podatku VAT z 22% na 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj