Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-32/05/KS
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-32/05/KS
Data
2005.04.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
teatr
wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
pytanie podatnika dotyczy zwolnienia od opodatkowania dochodu stanowiącego równowartość wpłat na PFRON


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.03.2005r ( data wpływu 09.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej zwolnienia od opodatkowania dochodu stanowiącego równowartość wpłat na PFRON
postanawia nie potwierdzić stanowiska podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik, zgodnie z oświadczeniem złożonym na podstawie art. 25 ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.), nie składa deklaracji CIT-2 o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty) za poszczególne okresy podatkowe. Przepisem art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) podatnik jest zobowiązany do odprowadzania składek na rzecz PFRON. Zdaniem podatnika pomimo dokonywania wpłat na w/w Fundusz, przysługuje mu zwolnienie z obowiązku składania deklaracji CIT-2 , ponieważ uzyskane dochody przeznacza na działalność statutową wymienioną w art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są m. in. dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność kulturalna. Zwolnienie to, stosownie do postanowień art. 17 ust.1 b powołanej ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i bez względu na termin wydatkowany na działalność statutową,w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 2 cyt. ustawy zwolnienie, o którym mowa wyżej nie dotyczy dochodów , bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w art. 17 ust.1 , a więc m. in. na cele inne niż statutowe.

Powołane przepisy zwalniają od opodatkowania dochód. W związku z tym istotne jest określenie jego prawidłowej wysokości , poprzez zgodne z przepisami cyt. ustawy ustalenie kwoty przychodów i kosztów ich uzyskania. Zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Wysokość przychodów podatkowych należy ustalić w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 2 w/w ustawy natomiast kosztów zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 3 tej ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust.1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 ustawy.
Składki na PFRON nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust.1 pkt 36 w/w ustawy. W konsekwencji wydatek poniesiony na ich opłacenie nie będzie wydatkiem związanym z celami statutowymi podatnika. Jeżeli wydatek ten został sfinansowany z dochodu uprzednio zadeklarowanego przez podatnika jako wolny od podatku, nastąpi jego wydatkowanie niezgodnie z celami statutowymi. Równowartość tego dochodu odpowiadająca wysokości uiszczonych składek będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 17 ust.1b cyt. ustawy. W tej sytuacji , stosownie do postanowień art. 25 ust.5 pkt 2 w/w ustawy , podatnik utracił prawo do zwolnienia od obowiązków składania deklaracji CIT-2 i wpłacania zaliczek miesięcznych na poczet podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z regulacją prawną zawartą w art. 25 ust.4 ustawy, podatek od dochodu przeznaczonego na działalność statutową a wydatkowanego na PFRON, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku. Przepis ten stosuje się także do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i nie wydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust.1b ustawy.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy nie potwierdza stanowiska podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj