Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-7/TZ-2/05/SL
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-7/TZ-2/05/SL
Data
2005.02.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
samochód używany
sprzedaż


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, czy w ramach jednej działalności gospodarczej można ewidencjonować obrót za pomocą jednej kasy rejestrującej, gdzie przedmiotem działalności jest obrót samochodami używanymi oraz paliwami płynnymi, czy też należy zainstalować dodatkową kasę dla odrębnego przedmiotu działalności.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 03.01.2005r. uzupełnionego pismem z dnia 27.01.2005r. (data wpływu: 28.01.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rejestrowania za pomocą jednej kasy fiskalnej sprzedaży samochodów używanych oraz paliw płynnych dokonywanej w jednym miejscu prowadzenia działalności

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Przedmiotem działalności Podatnika jest głównie obrót paliwami płynnymi oraz samochodami używanymi. Ewidencja całości obrotu odbywa się za pomocą jednej kasy fiskalnej znajdującej się w siedzibie firmy - jedynym miejscu prowadzenia działalności.

Podatnik zapytuje, czy w ramach jednej działalności gospodarczej można ewidencjonować obrót za pomocą jednej kasy rejestrującej, gdzie przedmiotem działalności jest obrót samochodami używanymi oraz paliwami płynnymi, czy też należy zainstalować dodatkową kasę dla odrębnego przedmiotu działalności.

Zdaniem Podatnika, ze względu na wykonywanie czynności w jednym miejscu prowadzenia działalności, obrót paliwami płynnymi i samochodami używanymi winien być ewidencjonowany za pomocą jednej kasy fiskalnej.

Zarówno przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), jak i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) nie uzależniają ilości kas od przedmiotu wykonywanej działalności.

Stosownie do treści art. 111 ust. 1 w/wym. ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. O liczbie instalowanych kas decydują podatnicy, przy czym w myśl § 6 ust. 1 w/wym. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w terminach wynikających z § 2 pkt 1 i 2, § 3 ust. 2 i 4-7 oraz § 4 podatnicy są obowiązani rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy została zgłoszona przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca podatnicy są obowiązani zastosować do ewidencjonowania kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania wynikająca z dokonanego przez podatnika zgłoszenia.

Przepis § 5 ust. 1 pkt 1 w/wym. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. stanowi natomiast, iż do obowiązków podatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących należy m.in. dokonywanie rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywanie wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz wydawanie oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Podatnik nie ma obowiązku instalowania dodatkowej kasy dla odrębnego przedmiotu działalności wykonywanej w jednym miejscu sprzedaży, zgłoszonym uprzednio w urzędzie skarbowym. Wobec czego zarówno sprzedaż samochodów używanych, jak i paliw płynnych dokonywana przez Podatnika w tym samym miejscu prowadzenia działalności może być rejestrowana za pomocą jednej kasy fiskalnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj