Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/236/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/236/04
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
dostawa towarów
faktura VAT
materiały budowlane
stawki podatku
stolarka drewniana
stolarka okienna
usługi budowlano-montażowe
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
1. Jakie stosuje się stawki podatkowe po 1 maja 2004 r. dla sprzedaży materiałów budowlanych, usług budowlano-montażowych oraz usług remontowych?
2. Jakie dane powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 06.07.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 07.07.2004 r.) w sprawie:
• określenia danych, które powinna zawierać faktura VAT
• opodatkowania sprzedaży materiałów budowlanych, np. okna, drzwi, witryny, zabudowa balkonu,
• opodatkowania usług budowlano-montażowych polegających na montażu stolarki budowlanej,
• opodatkowania usług remontowych
wyjaśnia:

W swoim piśmie podaje Pani, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi oraz w zakresie robót budowlano-montażowych i usług remontowych.
W zakresie swojej działalności realizuje Pani trzy rodzaje umów, w zależności od potrzeb klientów:
1. umowy na dostawę materiałów budowlanych typu: okna, drzwi, witryny, zabudowa balkonu,
2. umowy na roboty budowlano-montażowe, w ramach których wykonywany jest montaż stolarki budowlanej z materiałów własnych,
3. umowy na usługi remontowe.

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podaje, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlega, między innymi, odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towarów - decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, jak również obowiązującymi przed dniem 01.05.2004 r., każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz do prawidłowego jego opodatkowania.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokaliużytkowych.

Materiały budowlane od dnia 1 maja 2004 r. opodatkowane są wg podstawowej stawki podatku VAT - 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Zdaniem tutejszego Organu podatkowego, montaż stolarki budowlanej np. okna, drzwi, witryny, zabudowa balkonu, jest traktowany jak dostawa towaru, gdyż towary te są wyrobami gotowymi. Nie stanowią zatem materiałów służących do usługi ich montażu.,br> Stąd dostawa materiałów budowlanych (np. okna, drzwi, witryny, zabudowa balkonu) opodatkowana jest wg stawki podatku VAT w wysokości 22%
Z informacji GUS wynika, że montaż okien przez ich producenta, jest klasyfikowany jako okna - w zależności od materiałów z jakich zostały one wykonane, wg następujących grupowań PKWiU:
l) z drewna - PKWiU 20.30.11 „Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane"
2) z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 "okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych dla budownictwa"
3/ ze stali - PKWiU 28.12.10-30 „Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe"
4/ z aluminium - PKWiU 28.12.10.50 „Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowealuminiowe"

Zatem dostawa towaru przez producenta wraz z montażem, niezależnie od obiektu, w którym jest montowany, opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 22%.
• Usługa montażu towaru obcego, powierzonego przez klienta, w obiektach budownictwa mieszkaniowego opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 7%, a w obiektach pozostałych opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 22%.
• Usługi remontowe, roboty konserwacyjne w obiektach budownictwa mieszkaniowego opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 7%, w obiektach pozostałych opodatkowana jest stawka 22%.

Zgodnie z par. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in.: nazwę towaru lub usługi, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku, wartość towarów lub wykonywanych usług netto, stawki podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonywanych usług.

W związku z powyższym, gdy czynność wykonywana przez Panią zostanie zaklasyfikowana jako usługa montażu i dostawy towaru montowanego (np. okno, drzwi, witryna, zabudowa balkonu), to na fakturze VAT należy odrębnie wyszczególnić: dostawę towaru montowanego i usługę montażu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj