Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-AK/443-11/O/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-AK/443-11/O/05
Data
2005.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
lombardy
marża
podstawa opodatkowania
sprzedaż komisowa
towar używany


Pytanie podatnika
Czy w powyższej sytuacji podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi marża uzyskana z obrotu towarami używanymi ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 21.01.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług marży uzyskanej z obrotu towarami używanymi

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 21.01.2005r uzupełnionym w dniu 02.02.2005r podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa w handlu towarami używanymi nabytymi od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej poprzez :

  • umowę skupu
  • umowę pożyczki pod zastaw

W przypadku braku spłaty pożyczki zastaw przechodzi na własność lombardu i zostaje odsprzedany.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy w powyższej sytuacji podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi marża uzyskana z obrotu towarami używanymi ...

Zdaniem podatnika w przedmiotowej sprawie podstawę opodatkowania stanowi marża uzyskana z obrotu towarami używanymi .

Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 poz.535 z 2004r / opodatkowaniu podlega marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku VAT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Rozliczenie podatku od towarów i usług z tytułu obrotu towarami używanymi może odbywać się na podstawie szczególnych procedur określonych w art. 120 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 poz.535 z 2004r /.

Na podstawie art. 120 ust.1 pkt.4 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 poz.535 z 2004r / przez towary używane – dla celów stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży – rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne ( PCN 7102 , 7103 , 7106 , 7108, 7110 , 7112 ), ( CN 7102 , 7103 , 7106 ,7108 , 7110 , 7112 ), ( PKWiU 27.41.10 -30, ex 27.41.10 -50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-00, 36.22.11-30.00, 36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00 ).

Szczególne procedury w zakresie między innymi dostawy towarów używanych polegają na opodatkowaniu marży uzyskanej przez ,, pośrednika ”, dokonującego ich dostaw, który w związku z tym nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonanym zakupem tych towarów .Zasady te odnoszą się zarówno do podatników prowadzących działalność gospodarczą, działających we własnym imieniu, jak również działających w imieniu innej osoby, na podstawie umowy przewidującej prowizję od zakupu lub sprzedaży.

Zgodnie z art. 120 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r /DZ. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r / u podatnika wykonującego czynności polegające na :

  • dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków
  • nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży
  • podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Jest tak jednak gdy używane towary, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie lub antyki nabył on od :

  • osób ( fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej ) niebędących podatnikami, o których mowa w art. 15,
  • podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt.2 ( przedmiotowe zwolnienie dostawy towaru używanego ) lub art. 113 ( zwolnienie podmiotowe ),
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała opodatkowaniu w oparciu o marżę, na podstawie art. 120 ust. 4, czyli od opodatkowanego pośrednika.

Jak widać, opodatkowanie za pomocą marży ma miejsce, gdy źródło nabycia towarów jest nieopodatkowane, z uwagi na to, że zbywający nie jest podatnikiem, a gdy nim jest, to jego czynność objęta jest zwolnieniem od podatku lub gdy źródło to jest wprawdzie opodatkowane, lecz na takich samych, szczególnych zasadach opodatkowania marży.

W żadnym z tych przypadków nie występuje jednak podatek naliczony z tytułu nabycia tych towarów przez podmiot dokonujący rozliczenia podatku należnego metodą marży .

Istotnym jest, że podatnik oprócz tej szczególnej formy opodatkowania, może stosować również ogólne zasady opodatkowania dostaw towarów używanych ( art. 120 ust. 14 i 15 w/w ustawy ).

Równocześnie podatnik dokonujący sprzedaży między innymi towarów używanych ma możliwość stosowania w danym okresie rozliczeniowym zarówno rozliczenia podatku VAT na podstawie zasad ogólnych jak i metodą marży .

W przypadku równoczesnego dokonywania przez podatnika dostaw opodatkowanych według obydwu w/w reguł opodatkowania, jest on zobligowany do stosownego ewidencjonowania tych operacji. Przede wszystkim, ma obowiązek prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. W odniesieniu do dostawy objętej opodatkowaniu szczególną procedurą opodatkowania, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, będącej w tym przypadku podstawą opodatkowania / art. 120 ust. 15 w zw. z ust. 4 / .

Istotnym jest także, że podatnik dokonujący jednoczesnych transakcji opodatkowanych według obydwu sposobów opodatkowania, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego jedynie w przypadku tych transakcji, które podlegają procedurze opodatkowania marży, natomiast ma takie uprawnienie, gdy opodatkowanie następuje na zasadach ogólnych, pod warunkiem posiadania faktury VAT wystawionej przez uprawniony podmiot gospodarczy, w której będzie wykazana należna kwota podatku. Ważnym jest zatem stosowne ewidencjonowanie zakupów, w celu ustalenia, jakiemu rodzajowi sprzedaży / jak opodatkowanej / nabyte towary posłużyły .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa w handlu towarami używanymi nabywanymi od osób fizycznych nie prowadzących działalności na podstawie umowy oraz dokonuje sprzedaży towarów używanych we własnym imieniu.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie z tytułu nabycia towarów używanych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie występuje podatek naliczony u nabywcy - podatnika, w takiej sytuacji może być zastosowana procedura polegająca na opodatkowaniu marży uzyskanej z obrotu towarami używanymi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj