Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/423-143/MM/05
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/423-143/MM/05
Data
2005.01.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
honorarium
koszty uzyskania przychodów
obowiązek płatnika
urlop
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego w części stanowiącej honoraria należy zastosować 50 % koszty uzyskania, czy też przebywając na urlopie wypoczynkowym nauczyciel akademicki nie zachowuje prawa do naliczania w/w kosztów?


W odpowiedzi na wniosek Nr L.Dz.3259/11/04 z dn. 16/11/2004 uzupełniony pismem z dn. 30/11/2004r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresiestosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Składając przedmiotowy wniosek Szkoła Wyższa zwraca się z prośbą o udzielenie wyjaśnień w kwestii dotyczącej prawidłowego wyliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zadane pytanie sprowadza się do ustalenia czy przy wyliczaniuwynagrodzenia urlopowego w części stanowiącej honoraria należy zastosować 50 % koszty uzyskania, czy też przebywając na urlopie wypoczynkowym nauczyciel akademicki nie zachowuje prawa do naliczania w/w kosztów?.

Obowiązek twórczego działania powinien wynikać bezpośrednio z umowy opracę, przy czym powinna ona dokładnie określać jaka część wynagrodzenia obejmuje przeniesienie praw autorskich, a jaka dotyczy wynagrodzenia związanego z wykonywaniem innych obowiązków pracowniczych. Pracodawca powinien zatem rozgraniczyć otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika wynika, iżwynagrodzenie zasadnicze nauczyciela akademickiego którego dotyczy zapytanie składa się z dwóch części:

1. Płacy zasadniczej stanowiącej 25 % wynagrodzenia zasadniczego (od której naliczane są zryczałtowane koszty uzyskania)

2. Honorarium stanowiącego 75 % wynagrodzenia zasadniczego (wynagrodzenie za prace twórcze od którego naliczane są 50% kosztyuzyskania).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia.

Zgodnie z art. 108 ust. 5 Ustawy z dnia 12 września 1990r. o szkolnictwiewyższym (Dz.U. z 1990r. Nr 65 poz. 385 ze zm.): "Nauczycielowiakademickiemu w okresie urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie takie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował..."

Zgodnie z ust. 6 art. 108 ustawy o szkolnictwie wyższym j.w : " Ministerwłaściwy do spraw szkolnictwa wyższego, w drodze rozporządzenia, określazasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz, zgodnie z tymi zasadami ekwiwalentu za okres niewykorzystanego urlopu."

Rozporządzeniem z dnia 2 października 2001 r. w sprawie szczegółowychzasad ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego (Dz. U. Nr 121, poz. 1301) Minister Edukacji Narodowej określił iż:

§ 1. Wynagrodzenie nauczyciela akademickiego za urlop wypoczynkowy ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:

1) jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za wykonanie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, w tym za recenzje,

2) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionegoprzez pracownika przestoju,

3) wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,

4) ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy,

5) nagród jubileuszowych,

6) nagród, o których mowa w art. 121 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 12 września1990 r. o szkolnictwie wyższym,

§ 2. Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałejwysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego...."

7) odpraw emerytalnych lub rentowych,

8) wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązaniastosunku pracy.

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. opodatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Oznacza to, iż nie ma przeszkód aby w przypadku dokonania wypłatywynagrodzenia za urlop wypoczynkowy traktować je jako przychód ze stosunku pracy.

Pracownikowi uzyskującemu przychody z tytułu stosunku służbowego przysługuje, zgodnie z przepisem art. 22 ust. 2 updf, odliczenie jednej, pełnej miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów niezależnie od wymiaru czasu pracy. W przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą one 102,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227 zł.

Ponieważ prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego jest jednym z jego podstawowych uprawnień i wynika ono zarówno z przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jak i unormowań prawa pracy, to wynagrodzenie otrzymywane za czas tego urlopu traktowane jest jako przychód ze stosunku pracy, na który składa się m.in. wynagrodzenie zasadnicze.

Jeżeli zatem pracownik dydaktyczny przebywał w określonym czasie naurlopie wypoczynkowym powinien za ten okres otrzymać wynagrodzenie takie, jakie otrzymałby gdyby w tym czasie pracował.

Wynagrodzenie urlopowe jest świadczeniem stanowiącym przychód ze stosunku pracy i przy poborze zaliczki na podatek dochodowy należy uwzględnić zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj