Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-MŁ/443-10/O/05
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-MŁ/443-10/O/05
Data
2005.02.25



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dokumentowanie
faktura
komis
towar używany


Pytanie podatnika
Kto w opisanym przypadku ma wystawić fakturę VAT, stanowiącą podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 31.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur VAT w przypadku przyjmowania w komis towarów używanych od osób, które nie są podatnikami podatku od towarów i usług

stwierdzam ,że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym pismie z dnia 31.01.2005 r. uzupełnionym w dniu 14.02.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność w zakresie: sklep wędkarsko-zoologiczny. Podatnik rozszerza dotychczasową działalność o sprzedaż komisową. Umowy komisu będą zawierane z osobami,które nie są podatnikami VAT , a więc nie będą mogły wystawić faktury VAT.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: kto w opisanym przypadku ma wystawić fakturę VAT, stanowiącą podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ...

Zdaniem podatnika, fakturę taką powinien wystawić komisant, (a więc wnioskodawca) w oparciu o zawartą umowę komisu, dlatego że druga strona -komitent (dostawca towaru) nie ma takiej możliwości, gdyż nie jest podatnikiem podatku VAT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004 r. ze zmian.) podlega dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów na podstawie art.7 ust 1 w/w ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ,w tym również wydanie towarów:

-na podstawie umowy komisu pomiędzy komitentem a komisantem,

-przez komisanta osobie trzeciej ,

-komitentowi przez komisanta,jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta (art. 7 ust1 pkt 3 i 4 w/cyt.ustawy).

Tak więc każde wydanie towaru w ramach umowy komisu traktowane jest po 1 maja 2004 r. jako dostawa towaru: pomiędzy komitentem i komisantem oraz komisantem a osobą trzecią ( nabywcą). Począwszy od 1 maja 2004 r., faktury dokumentujące dostawy w ramach umowy komisu wystawia się na zasadach i w terminach analogicznych jak dla faktur dokumentujących zwykłą sprzedaż. A zatem komitent wystawia fakturę dokumentującą wydanie towaru komisantowi,a komisant osobie trzeciej (nabywcy)- pod warunkiem, że komitent jest uprawniony do wystawiania faktur VAT, tj. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług – art. 15 ust.1 w/cyt. ustawy. W myśl tego przepisu, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Termin wystawienia powyższych faktur określony jest zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku,zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.971 z 2004 r.), który stanowi że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18.

Także na zasadach i w terminach jak dla sprzedaży zwykłej przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust.1 w/w ustawy, który mówi że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
  1. z tytułu nabycia towarów i usług- art. 86 ust.2 pkt 1 lit a .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma podatnika poszerza działalność o handel towarami używanymi nabywanymi od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na podstawie umowy komisu oraz dokonywać będzie sprzedaży towarów używanych we własnym imieniu. Z tytułu nabywania towarów od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie występuje podatek naliczony u nabywcy. Firma podatnika, w świetle przedstawionych powyżej przepisów nie jest uprawniona jako komisant do wystawiania sama sobie faktur VAT dokumentujących transakcje zawarte z komitentem nie będącym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wydanie towaru w tym wypadku udokumentowane będzie jedynie poprzez umowę komisu a obok umowy komisu mogą być takie dokumenty jak dowód przyjęcia towaru przez komisanta. W powyższym przypadku nie może być wystawiona faktura VAT dokumentująca w/w transakcje. Również w ewidencji nabycia dla potrzeb podatku VAT, nie wystąpią zapisy dot. podatku naliczonego z tytułu dokonania zakupów.

Jednocześnie informuje się, że w sytuacji, gdy komisant nabędzie towar używany od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, może być zastosowana szczególna procedura określania podstawy opodatkowania polegająca na opodatkowaniu marży uzyskanej z obrotu towarami używanymi zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54,poz. 535 z 2004 r. ze zmian.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj