Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/9/05
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/9/05
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
dochód z najmu
działalność gospodarcza
najem


Pytanie podatnika
Do dnia 31 czerwca 2004r. prowadziłem działalność gospodarczą - handel, którą zawiesiłem z dniem 01 lipca 2004r. Od dnia 10 lutego 2005r. wynająłem stoisko handlowe - pawilon na podstawie umowy ustnej, która to osoba zobowiązała się pokrywać wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem tego stoiska, to jest za dzierżawę placu na rzecz Urzędu Miasta, za sprzątanie i ochronę placu w łącznej kwocie 220,-zł za czynsz.
  • Proszę o wyjaśnienie:
  • czy jestem zobowiązany składać do Urzędu Skarbowego deklaracje podatkowe, a jeśli tak, to jakie;
  • czy będę zobowiązany uiszczać podatek dochodowy w sytuacji, gdy nie mam z tego tytułu dochodu;
  • czy muszę zgłosić się do Urzędu Skarbowego z umową dzierżawy.
      Uważam, że w sytuacji, gdy nie osiągam żadnych dochodów z tego tytułu, nie muszę płacić podatku dochodowego, jak i podatku VAT, ani składać deklaracji podatkowych.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.02.2005r. (data wpływu 14.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, tj. czy w związku z wynajmowanym pawilonym handlowym istnieje obowiązek zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego oraz czy zobowiązny jest Pan do uiszczania podatku i składania deklaracji podatkowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

W dniu 14.02.2005r. złożył Pan w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego.Zapytanie dotyczyło problemu związanego z opodatkowaniem oraz składaniem deklaracji podatkowych w sytucji wynajęcia pawilonu handlowego, gdy osoba wynajmująca zobowiązała się pokrywać koszty związane z funkcjonowaniem tego stanowiska - czynsz (w kwocie 220,00 zł) jako opłatę za wynajem.

Przychody z najmu stanowią samoistne źródło przychodów wymienione w art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2004r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Dochodem z tego źródła, stosownie do art. 9 ust.2 tej ustawy, jest nadwyżka przychodów ze źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W świetle art. 22 ust. 1 powołanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy. Oznacza to, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodów, tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi bowiem istnieć ścisły i bezpośredni związek między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu. Dla Pana kosztem będzie opłata za czynsz - w wysokości 220,00 zł.

Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Fakt wynajęcia winien Pan zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego z chwilą zawarcia umowy, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (zgodnie z art. 44 ust. 1, ust. 3 usatwy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Od dnia 1 stycznia 2003r.istnieje możliwość opodatkowania dochodów z najmu w formach ryczałtowych. Stanowi o tym art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 1444, poz. 930 ze zm.). Zryczałtowanym podatkiem dochdowym mogą być opodatkowne przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Stawkę ryczałtu określa art. 12 ust. 1, natomiast podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Zgodnie z art. 21 ustawy o podatku zryczałtowanym, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać i wpłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.

Zgodnie z treścią art. 113 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży, o której mowa wyżej nie wlicza się również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z ust. 5 tego artykułu, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Z kolei w myśl art. 168 ust. 3 cytowanej ustawy do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 01.01.2004r. do dnia 30.04.2004r., przyjmuje się warość sprzedaży towatrów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175, tj. ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z treścią art.14 ust.1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro.

Tak więc, do określenia kwoty, przekroczenie której powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT za okres od 01.01.2004r. do 30.04.2004r., bierze się pod uwagę obroty z czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku, natomiast od 01.05.2004r. - wyłącznie obroty z czyności opodatkowanych.

Jak wynika z dokumentacji znajdującej się w posiadaniu tut. Urzędu Skarbowego, podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług/nie przekroczył kwoty obrotów w wysokości 10.000 euro/.W roku 2004 podatnik nie przekroczył kwoty obrotów określonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.11.2004r. (Dz. U. Nr 253, poz. 2528) w wysokości 43.800 zł, wyliczonej zgodnie z w/w przepisami, dlatego będzie mógł dalej korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2005 r.

Zatem w myśl powołanych przepisów, o fakcie wynajęcia pawilonu handlowego i jednocześnie wyborze sposobu opodatkowania, winien Pan zawiadomić tutejszy urząd skarbowy w formie pisemnej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj