Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-55-2/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-55-2/05
Data
2005.04.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia od zakupionego paliwa do samochodów specjalistycznych nieposiadających świadectwa homologacji?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 8 marca 2005 r. uzupełnione pismem z dnia 30.03.2005r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE Pismem z dnia 8 marca 2005 r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Podatnik dokonuje zakupu paliwa do samochodów ciężarowych podnośników z koszem oraz samochodów ciężarowych specjalistycznych - świder , które zostały zakupione w okresie gdy nie wydawano świadectw homologacji. Samochody te są bezsprzecznie samochodami ciężarowymi o ładowności powyżej 3,5 ton. Spełniają również warunki wzoru Lisaka aby być uznane za samochody ciężarowe. Podatnik stoi na stanowisku , iż może odliczyć kwoty podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa do napędu tych samochodów .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.
Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi , o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych . Kwotę podatku naliczonego , zgodnie z art.86 ust.2 pkt. 1 lit a) ustawy VAT stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Jednakże ustawodawca w art. 88 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy wprowadził ograniczenie powyższego prawa stanowiąc ,iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Przepis art. 86 ust. 3 cyt. ustawy określił sposób obliczania dopuszczalnej ładowności według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie: DŁ- oznacza dopuszczalną ładowność, n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. Natomiast treść art. 86 ust.5 ustawy stanowi, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z przepisem art.86 ust.4 ustawy o VAT spełnienie warunku dopuszczalnej ładowności nie jest konieczne dla :
- pojazdów specjalistycznych ( jeśli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z jego uzyskania wynika , że jest to pojazd specjalny),
- pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą , jeżeli ze wskazanych wyżej dokumentów wynika takie przeznaczenie pojazdu. W opinii tut. organu podatkowego z literalnego brzmienia powyższych przepisów wynika, iż w opisanej sytuacji podatnik nie nabędzie prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa służącego do napędu ww. pojazdów. Jednakże biorąc pod uwagę ratio legis powołanych zapisów, w opinii tut. organu podatkowego, należy uznać, iż ustawodawca nie zamierzał pozbawić wszystkich podatników nieposiadających wyciągu ze świadectwa homologacji, bądź odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliw służących do napędu tych pojazdów. Wiązałoby się to bowiem z nieracjonalną sytuacją w której właściciele pojazdów typowo ciężarowych nie mogliby korzystać z ww. uprawnienia. Powyższe przepisy nie mają zatem zastosowania w szczególności do samochodów będących bezspornie, np. samochodami ciężarowymi czy specjalistycznymi.

Z informacji zawartych we wniosku wynika iż wymienione pojazdy są samochodami typowo specjalistycznymi zakupionymi w okresie gdy nie wydawano świadectw homologacji ponadto spełniają wymóg dotyczący ładowności określonej ww. przepisami.
Reasumując powyższe w opisanej sytuacji podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupionego paliwa do pojazdów wymienionych w piśmie .
W świetle powyższego stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj