Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 0090/1/5/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 0090/1/5/05
Data
2005.03.07



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
moment powstania obowiązku podatkowego
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
warunki odliczenia
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne prowadzi intensywną działalność eksportową na rynkach krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów trzecich. W związku z działaniami zmierzającymi do zdobycia bardziej znaczącej pozycji na rynkach zagranicznych Spółka dokonuje zakupów usług wymienionych w art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług od podmiotów mających siedzibę zarówno w Unii Europejskiej, jak również poza jej granicami. Przedmiotowe usługi to usługi w zakresie reklamy, dostarczania informacji, przetwarzania danych, które uznawane są za usługi podlegające opodatkowaniu na terenie Polski i w stosunku, do których podatnikiem jest Spółka. Usługi te dokumentowane są wystawianymi przez kontrahentów dokumentami potwierdzającymi dokonanie sprzedaży (faktury, rachunki). Często wystawienie i dostarczenie tych dokumentów do Spółki ma miejsce jeszcze przed wykonaniem usług. Również płatności są dokonywane zanim usługi zostaną zrealizowane (wcześniejsza płatność jest często warunkiem wykonania usługi). Spółka dokumentuje zakup powyższych usług wystawieniem odpowiednich faktur wewnętrznych. W przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma wątpliwości czy ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturze wewnętrznej dokumentującej import usług w miesiącu wystawienia faktury wewnętrznej (miesiącu powstania obowiązku podatkowego) pomimo braku wykonania usług przez kontrahenta oraz przed dokonaniem płatności?Zdaniem Spółki prawo do odliczenia podatku wykazanego w fakturze wewnętrznej dokumentującej rozpatrywany typ transakcji wystąpi w miesiącu powstania obowiązku podatkowego niezależnie od faktu wykonania usługi w tym terminie.


Stosownie do przepisu art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą kwotę podatku naliczonego stanowi między innymi kwota podatku należnego od importu usług. Przy czym w tym przypadku przepisy ustawy w sposób szczególny określają moment, w którym podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu usług. W myśl art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od importu usług.
Zasady ogólne dotyczące powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarówi usług regulują przepisy art. 19 ustawy. Przepis ust. 19 wskazanego art. 19 ustawy stanowi, iż odpowiednio do importu usług stosuje się przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 tegoż artykułu. Powołane przepisy określają ogólne zasady dotyczące określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. I tak, w myśl art. 19 ust. 1 przedmiotowej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usług. Przy czym - art. 19 ust. 4 ustawy - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - art. 19 ust. 11 ustawy - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Biorąc pod uwagę powyższe obowiązek podatkowy z tytułu importu usług - usług, w stosunku do których ustawodawca nie uregulował w sposób odmienny momentu powstania obowiązku podatkowego - powstaje odpowiednio z chwilą wykonania usługi lub, jeśli usługa winna być potwierdzona fakturą, z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej wykonanie usługi (nie później niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi) bądź jeżeli uiszczono zaliczkę z chwilą wpłaty zaliczki (zadatku, przedpłaty, raty).
Zatem przedstawione we wniosku stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe. Należy zauważyć, iż przedstawiona przez Spółkę zasada, iż nabywca usług z importu ma prawo do rozliczenia naliczonego podatku w miesiącu powstania obowiązku podatkowego jest właściwa jednakże, w przedstawionym stanie faktycznym - gdy Spółka otrzymała fakturę dotyczącą importu usług zarówno przed ich wykonaniem jak i przed wpłaceniem należności - prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu importu usług podatnik nabędzie dopiero w momencie powstania obowiązku podatkowego tj. w momencie wykonania usługi lub wpłaty należności na poczet tej usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj