Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/21/2005/IPP
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/21/2005/IPP
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja
kasa rejestrująca
obrót
usługi fotograficzne


Pytanie podatnika
Proszę o wyjaśnienie stanu prawnego dotyczącego instalowania kas fiskalnych w zakładach fotograficznych od dnia 01.05.2005r.


Tutejszy Organ uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku złożonym w tut. Urzędzie w dniu ... dotyczące braku obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej w zakładzie usług fotograficznych.

Stan faktyczny: Mój zakład fotograficzny w 2004 roku nie przekroczył wielkości sprzedaży dla odbiorców fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych limitujących instalowanie kasy fiskalnej( 40.000 zł. )

Stanowisko wnioskodawcy: Uważam, że nie mam obowiązku instalowania kasy fiskalnej z powodu nie przekroczenia limitów do jej zainstalowania.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia ... podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług fotograficznych. W roku 2004 podatnik nie przekroczył wielkości sprzedaży ( 10.000 EURO ) dla odbiorców fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Od dnia 1 stycznia 2005 roku ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących reguluje: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 roku ( Dz. U. z 2004 roku Nr 273, poz. 2706 ), a tym samym przestało obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. z 2002 roku Nr 234, poz.1971 ze zm. ). Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących wynika z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) w myśl, którego podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z § 2 pkt. 1 obowiązującego w 2004 roku rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. z 2002 roku Nr 234, poz. 1971 ze zmianami ) zwolnione zostały z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego do dnia 31 grudnia 2004 roku czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w tym usługi wykonywania zdjęć ( poz. 30 ) oraz usługi obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne ( poz. 31 ).

Zasady stosowania kas rejestrujących od 1 maja 2005 roku reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 roku ( Dz. U. Nr 273, poz. 2706 ).

Zgodnie z §2 pkt 1 w/w rozporządzenia zwalnia się do dnia 30 kwietnia 2005 roku czynności objęte do 31 grudnia 2004 roku zwolnieniem z ewidencjonowania.

Natomiast §3 pkt 3 w/w rozporządzenia, określa, że zwalnia się do 31 grudnia 2005 roku z obowiązku ewidencjonowania obrotu poprzez kasy rejestrujące podatników, u których kwota obrotu nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł. z zastrzeżeniem ust. 7.

W związku z powyższym od dnia 1 maja 2005 roku przestaje obowiązywać zwolnienie przedmiotowe dla czynności w postaci świadczenia usług w zakładach fotograficznych. Dlatego podatnik powinien przed tą datą dokonać oceny czy występuje u niego obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i § 3 ust.7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 roku w sprawie kas rejestrujących ( przekroczenia określonych limitów obrotów )

Reasumując, wnioskodawca w opisanym stanie faktycznym nie ma obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj